دانلود سمینار : ژنراتورهای مورد استفاده در سیستم های DG

پایان نامه رشته مهندسی برق

با عنوان : ژنراتورهای مورد استفاده در سیستم های DG  و اتصال آنها به شبکه

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق – قدرت
عنوان:

ژنراتورهای مورد استفاده در سیستم های DG و اتصال آنها به شبکه

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
چکیده:
تولید پراکنده یا DG عموماً عبارتست از تولید برق در محل مصرف، اما گاهاً به تکنولوژی میشود که از منابع تجدیدپذیر برای تولید برق استفاده میکنند. چیزی که عموماً مورد قبول است، این است که این مولدها صرف نظر از نحوه تولید توان آنها، ظرفیت تولیدی آنها معمولاً کوچک میباشد و مستقیماً به شبکه توزیع وصل می شوند.
با توجه به ایجاد رقابت و تجدید ساختار در سیستم های قدرت انتظار میرود واحدهای تولیدی کوچک (تولید پراکنده) نقش فزاینده ای در آینده ی این سیستم ها داشته باشند. به طوری که تحقیقات انجام شده هایی گفته نشان میدهد، تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی بیش از ۲۵ درصد تولید جدید توان الکتریکی را تولیدات پراکنده تشکیل خواهد داد.
با توجه به اهمیت و کاربرد این منابع، در این تحقیق ما به بررسی ژنراتورها و مدلهای مرسوم در تولیدات پراکنده و همچنین نحوه اتصال این منابع به شبکه و تاثیرات DG بر شبکه میپردازیم.
مقدمه:
با گسترش روزافزون مصرف برق در جهان و نیز حرکت کشورها به سمت آزادسازی بازارهای برق، کاربرد نیروگاه های تولید پراکنده رشد بسیاری داشته است، تولیدات پراکنده علاوه بر تولید انرژی الکتریکی، دارای مزایای متعددی برای شبکه می باشند. با توجه به پایین بودن سطح ولتاژ پایانه سیستم ها، امکان نصب واحدهای تولید پراکنده در شبکه توزیع مقدور می باشد.
به طور کلی مزایای اصلی تولید پراکنده به شرح ذیل می باشند:
۱- کاهش تلفات ، آزادسازی ظرفیت خطوط
۲- بهبود سطح ولتاژ شبکه
۳- افزایش قابلیت اطمینان شبکه
۴- قابلیت تولید همزمان انرژی الکتریکی و حرارت
۵- کاهش اثرات نامطلوب زیست محیطی
فصل اول
مقدمه
۱-۱- تعریف منابع تولید پراکنده
تولید پراکنده انرژی مفهوم یا اصطلاح جدیدی نیست. از نخستین روزهایی که بشر برای رفع نیازمندیهای خود به اشکال مختلف انرژی نیازمند شد، تولید پراکنده انرژی شکل گرفت. قبل از آنکه انرژی الکتریکی جایگزین صورتهای دیگر انرژی نظیر حرارت، روشنایی و انرژی مکانیکی شود عملاً تمام انرژی در نزدیکی محل مصرف تولید میشد. اما امروزه کشورهای مختلف و نیز مؤسسات گوناگون، تعاریف مختلفی برای اصطلاح تولید پراکنده ارائه داده اند . عموماً تولید پراکنده به تولید نیروگاه های کوچک از چندکیلووات تا چند مگاوات، که در نزدیکی محل مصرف صورت میگیرد اطلاق می گردد. برخی کشورها، تولید پراکنده – را بر اساس سطح ولتاژ تعریف نموده اند . تعاریف برخی از مؤسسات معتبر و بعضی کشورها در جدول (۱-۱) ذکر شده است. در ایران میتوان تولید پراکنده را به صورت زیر تعریف نمود:
کلیه منابع تولید که به شبکه توزیع ( ۲۰ کیلوولت و پایین تر ) توسط شرکت برق و یا مشترکین (جهت تأمین نیازهای انرژی آن ها) متصل شده اند و مورد استفاده قرار می گیرند، تولید پراکنده گویند.
با گسترش روزافزون مصرف برق در جهان و نیز حرکت کشورها به سمت آزادسازی بازارها ی برق، کاربرد نیروگاه های تولید پراکنده رشد بسیاری داشته است . از ابتدای دهه ۱۹۹۰ استفاده از تولید پراکنده سالانه با رشدی در حدود ۷ درصد مواجه بوده است.
تولید پراکنده در ایالات متحده و اروپا به عنوان یک راه حل ممکنِ فنی -اقتصادی، برای تولید کنندگان و نیز مصر ف کنندگان شناخته شده است و در اکثر کشورها، تولید پراکنده در حدود ۱۰ درصد از ظرفیت نصب شده تولید انرژی الکتریکی را شامل می شود . لازم به ذکر است در کشورهایی مانند هلند و دانمارک این مقدار به بیش از ۳۰ الی ۴۰ درصد ظرفیت نصب شده تولید می رسد. در استرالیا پیش بینی  میشود تا سال ۲۰۱۰ ، حدود ۷۸ درصد برق این کشور از این راه تولید گردد.
مطالعه دیگری نشان می دهد تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر در اروپا از میزان ۹,۱۳ % در سال ۲۰۰۱ به حدود ۳۲ % در سال ۲۰۱۰ افزایش می یابد. بر طبق مطالعات دیگر پیش بینی می شودکل ظرفیت تولید پراکنده جهان از ۲۰ گیگاوات در سال ۲۰۰۱ به حدود ۳۰۰ گیگاوات در سال ۲۰۱۰ خواهد رسید.
۱-۲- دلایل رویکرد به تولیدات پراکنده
IEA (2002) پنج عامل اساسی را در رابطه با رویکرد مجدد به تولید پراکنده مؤثر میداند:
– پیشرفت تکنولوژیهای تولید پراکنده
– محدودیت در ساختن خطوط انتقال جدید
– افزایش تقاضای مصرف کنندگان جهت تهیه برق با قابلیت اطمینان بالا
– آزادسازی (تجدید ساختار) بازار برق
– نگرانیهای زیست محیطی
باید توجه داشت بسیاری از مراجع، دو دلیل آخر یعنی آزادسازی< br />بازارهای برق و نگرانی های محیط زیست را به عنوان دلایل اصلی اقبال مجدد تولید پراکنده برمیشمارند.
عدهای نیز براین گمانند که پیشرفت های وسیع
در تکنولوژی تولید پراکنده نظیر رشد راندمان، پیشرفت در تکنولوژی اتوماسیون و کنترل از راه دور و حفاظت و همچنین مسائل محیط زیست در این امر نقش اساسی تری دارند.
از جمله انگیزه های استفاده از نیروگاه های تولید پراکنده به جای استفاده از نیروگاه های بزرگ و متمرکز موارد ذیل میباشند:
– تلفات کمتر به نسبت نیروگاه های بزرگ
– جاگذاری و نصب آسانتر
– بهبود قابلیت اطمینان و امکان دسترسی بیشتر و بهتر
– جاگذاری در نزدیکی محل مصرف که این ا مر باعث کاهش هزینه توزیع و انتقال و تلفات ناشی از آنها میگردد.
– کاهش هزینه سرمایه گذاری اولیه
در هر حال هر یک از عوامل ذکر شده فوق به نوعی می تواند موجبات رونق مجدد تولید پراکنده در صنعت برق کشورها را فراهم کند.
تعداد صفحه : ۱۳۸
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         [email protected]