Get a site

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی

عنوان : بررسی تأثیر آلودگی به انگل بر ترجیح گوسفند به مصرف علوفه دارویی

دانشگاه آزاد اسلامی

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته کشاورزی

عنوان :

بررسی تأثیر آلودگی به انگل بر ترجیح گوسفند به مصرف علوفه دارویی

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول

مقدمه

در سیستم‏های تولیدی حیوانات اهلی، آنتی‏بیوتیک‏ها به طور معمول برای جلوگیری از بیماری و اختلالات متابولیکی، همچنین بهبود ضریب تبدیل غذایی به حیوانات تغذیه می‌شود. در سال­های اخیر، نگرانی‏های عمومی در رابطه با استفاده بیش از اندازه آنتی‏بیوتیک‏ها در تغذیه نشخوارکنندگان به علت احتمال مقاومت باکتریایی که ممکن است سلامتی انسان را به خطر بیندازد بیشتر شده است. در نتیجه تلاش‏های قابل‏توجهی در جهت توسعه جایگزینی برای آنتی‏بیوتیک‏ها صورت پذیرفته و متابولیت‌های ثانویه گیاهی به عنوان یکی از جایگزین‌های مناسب آنتی‏بیوتیک‏ها پیشنهاد شده‌اند (والاس[۱]، ۲۰۰۴).

گیاه دارویی جاشیر با نام Prangos ferulacea  از جمله گیاهان دارویی است که در طب سنتی در درمان بسیاری از بیماری­ها به کار برده شده و تحقیقات آزمایشگاهی متعددی خواص درمانی آن را اثبات کرده‌اند. (آلوبلن[۲] و همکاران، ۱۹۹۵؛ باسر[۳] و هکاران، ۱۹۹۶).

بررسی­های فیتو شیمیایی منجر به جداسازی و شناسایی انواعی از کومارین­ها، آلکالوئیدها، فلاونوئید­ها و ترپینوئیدها در گونه های جنس پرانگوس شده است (آیرس[۴] و همکاران، ۱۹۹۴). بررسی اسانس بخش هوایی و بذرهای گیاه جاشیر منجر به شناسایی ۳۳ ترکیب در روغن بخش هوایی این گیاه شده است (رضوی، ۲۰۱۲). امیری (۱۳۸۶) ۳۱ ترکیب از اندام هوایی و ۱۸ ترکیب از اسانس بذر گیاه پرانگوس فرولاسیا[۵] استخراج نمود که بتاپینن و ۳-کارن مهمترین ترکیبات موجود در اسانس جاشیر بود.

با افزایش بی رویه جمعیت و نیاز روزافزون به مواد غذایی بخصوص مواد پروتئینی، بهره ­برداری هرچه بیشتر منابع با توجه دامی ضروری احساس می­شود در راستای استفاده بیشتر و افزایش تولیدات دامی مبارزه با بیماری­های انگلی نقش بسزایی دارد و بیماری­های انگلی بخصوص بیماری­های کرمی یکی از عوامل مهم کاهش محصولات دامی (گوشت، شیر، پشم) می باشند. همچنین انگلها دام را مستعد ابتلا به بیماری­های عفونی و غیر­عفونی می­ کنند. لذا اهمیت شناسایی بیماری­های انگلی و مبارزه با انگلها بر کسی پوشیده نیست.

در دهه گذشته شواهد فزاینده­ای مبنی بر مشاهده رفتار خوددرمانی در حیوانات گزارش شده است، اگرچه بخش قابل توجهی از این مطالعات در پریماتها و به شکل خاص میمون بزرگ آفریقایی صورت پذیرفته است (هافمن[۶]، ۲۰۰۱) ولی چندین مطالعه در حیوانات نشخوارکننده نیز این الگوی رفتاری را مورد تائید قرار داده­اند (ویلالبا[۷] و همکاران، ۲۰۱۰). مفهوم بنیادین خود­درمانی این است که حیوانات از متابولیت­های ثانویه گیاهی یا دیگر ترکیبات غیرمغذی برای مبارزه یا کنترل بیماری­ها استفاده می­ کنند. در واقع رفتار خوددرمانی به حیوان کمک می­ کند که به عنوان مثال با کنترل انگل­های روده­ای از دردها و ناراحتی­های دستگاه گوارش رهایی یابد (هافمن و کاتون[۸]، ۲۰۰۱). هدف از آزمایش حاضر بررسی رفتار خوددرمانی در گوسفند عربی با بهره گرفتن از گیاه علوفه­ای دارویی جاشیر می­باشد.

فرضیه ها:

۱-  آلودگی به انگل بر ترجیح حیوان به مصرف جاشیر در مقابل یونجه تأثیری ندارد

۲-  آلودگی به انگل می ­تواند ترجیح حیوان به مصرف جاشیر در مقابل  یونجه را تحت تاثیر قرار دهد.

۳- تعداد تخم انگل در مدفوع حیوانات تحت تاثیر ترجیح مصرف حیوان به یونجه وجاشیر قرار نمی­گیرد

۴- تعداد تخم انگل در مدفوع حیوانات تحت تاثیر ترجیح مصرف حیوان به یونجه و جاشیر قرار می­گیرد

۵- جایگزینی سطوح مختلف یونجه و جاشیر فراسنجهای تولید گاز را تحت تآثیر قرار می دهد.

۶- جایگزینی سطوح مختلف یونجه و جاشیر فراسنجهای تولید گاز را تحت تآثیر قرار نمی دهد.

اهداف اصلی:

۱- بررسی تأثیر آلودگی به انگل بر ترجیح گوسفند به مصرف علوفه دارویی

۲- بررسی تأثیر انتخاب علوفه دارویی توسط حیوان بر تعداد تخم انگل در مدفوع گوسفندان

نوآوری:

رفتار خوددرمانی در گوسفند عربی با دسترسی به علوفه دارویی جاشیر تا کنون مورد بررسی قرار نگرفته است.

فصل دوم

مروری بر پژوهش­های انجام شده

۱-۲ گیاهان دارویی

گیاهان دارویی به گروهی از گیاهان گفته می­شود که اندام­های آن­ها دارای ترکیب­های اثر بخشی دارویی است و همچنین به واسطه اثرات درمانی بر انسان و دام در صنعت داروسازی مورد استفاده قرار می­گیرد (پورعبدالله، ۱۳۸۰). به عبارتی دیگر گیاهان دارویی به گیاهانی اطلاق می­شود که یکی از اجزای آن  (ساقه، ریشه، گل، برگ و میوه) دارای ماده مؤثر مشخصی باشند (لی[۹] و همکاران، ۲۰۰۳). گیاهان دارویی به دلیل عواملی مانند ارزش اقتصادی بالا و کم هزینه بودن تولید آن­ها، نداشتن اثرات تخریبی بر محیط زیست و کاهش ایجاد مقاومت نسبی به عوامل بیماری­زا، باعث شده ­اند تا این منابع از ارزش و جایگاه خاصی در درمان و تغذیه دام برخوردار باشند (قاسمی، ۱۳۸۸). از جمله مزایای استفاده از گیاهان دارویی می­توان به ساده بودن کاربرد و نداشتن اثرات جانبی سوء در اکثر آن­ها بر عملکرد حیوانات و نیز باقی نماندن بقایای مضر در فراورده­های تولیدی اشاره نمود (ابازا[۱۰]، ۲۰۰۸). گیاهان دارویی به عنوان تغییر دهنده­های تخمیر شکمبه­ای مانند کاهش غلظت نیتروژن آمونیاکی و کاهش تولید متان، ممکن است راندمان استفاده از انرژی در شکمبه را بهبود بخشند و در نهایت در بهره وری حیوان تأثیر مثبت داشته باشند (باسکوت[۱۱] و همکاران، ۲۰۰۵). امروزه ترکیبات شناسایی شده در آن­ها به عنوان داروهای جدید مورد استفاده قرار می­گیرند و می­توانند به عنوان کلیدی برای شناسایی روش­های درمانی کم هزینه و دارای عوارض جانبی کمتر در درمان بسیاری از بیماری­ها به کار روند (اسدی سمانی و همکاران، ۲۰۱۳).

۱-۱-۲ تاریخچه مصرف گیاهان دارویی

استفاده از گیاهان دارویی به دوران باستان باز می­گردد به طوری که مصریان باستان ۴۵۰۰ سال بیش از میلاد مسیح از روغن­های معطری که از گیاهان به دست می­آورند برای انجام مناسک مذهبی، آئین­ها و نیز مداوای بیماران استفاده می­کردند. نوشته­هایی بدست آمده است که نشان می­دهد مصریان ۴۰ قرن قبل از میلاد می­دانستند که چگونه داروها را از گیاهان بدست آورند. در واقع مصریان از گیاهان دارویی برای مومیایی کردن فراعنه استفاده می­کردند. مومیایی گران بعد از خارج نمودن احشاء شکم، جسد را از سیر، دارچین و گیاهان دارویی معطر دیگر پر می­کردند (لنگ[۱۲]، ۱۹۹۷). در عصر حاضر نیز با وجود پیشرفت و توسعه چشمگیر کاربرد داروهای سنتزی، هنوز گیاهان دارویی و اشکال دارویی حاصل از آنها در مقیاس وسیعی مورد استفاده قرار می­گیرند، بطوریکه در برخی کشورها از اجزاء جدایی ناپذیر سیستم درمانی محسوب می­شوند و بازار تجارت آنها نیز در مقایسه با سایر داروهای شیمیایی رونق افزونتری دارد (قاسمی دهکردی و همکاران، ۱۳۸۲).

۲-۱-۲ اهمیت گیاهان دارویی در ایران

ایران با برخورداری از سابقه تاریخی درخشان در طب و استعدادهای بالقوه جغرافیایی، اکولوژی و تنوع گونه­های گیاهی تنها درصد کمی از داروهای مصرفی خود را از گیاهان دارویی تأمین می­نماید. با توجه به اینکه در حال حاضر بیشتر مواد اولیه در ایران ساخته نمی­ شود و در صنعت داروسازی به این مواد نیاز است استفاده از منابع گیاهی داخلی یکی از راه­های کاهش این نیازهاست (زرگری، ۱۳۷۲). استفاده از گیاهان دارویی در سالهای اخیر مخصوصاً در شرایطی که تولید محصولات ارگانیک و به دور از مواد شیمیایی طرفداران زیادی پیدا کرده و مورد توجه جدی دامپروران و دامپزشکان در سراسر جهان قرار گرفته است . گیاهان دارویی در اشکال بسیار متنوعی در تمامی گروه­های حیوانی (دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل) قابل استفاده­اند (آلن[۱۳] و همکاران، ۱۹۹۸). کشور ایران با ۱۱ اقلیم مختلف آب و هوایی و بیش از ۷۵۰۰ گونه گیاهی، بستر بسیار مناسبی برای دست یابی به گونه­های با ارزش دارویی و نادر می­باشد که می­توان نسبت به سازگار کردن و معرفی تعدادی از آن ها به عرصه زراعی اقدام نمود (عزیزی، ۱۳۸۴).

۳-۱-۲ اهمیت کشت و تو لید گیاهان دارویی

نظر به اینکه با پیشرفت­های جدید علوم شیمی و داروسازی، مواد مؤثره لازم در معالجات پزشکی به صورت مصنوعات کارخانه­ای عرضه می­شوند، برخی فکر می­ کنند با عرضه مواد مصنوع مذکور، از اهمیت گیاهان دارویی کاسته شده و دیگر به کشت و تولید آن ها نیازی نیست. ولی، آمار سال­های اخیر نشان می­دهد که این تصور چندان صحیح نبوده و با وجود عرضه مصنوعی مشابه مواد مؤثره گیاهان دارویی به مردم، نه تنها از میزان کشت و تولید این گیاهان کاسته نشده، بلکه تولید و مصرف آن­ها افزایش نیز یافته است. در حال حاضر، یک سوم داروهای مورد استفاده بشر را داروهای با منشأ گیاهی تشکیل می­دهند. بر اساس آمار سال ۱۹۹۴ فروش جهانی داروهای گیاهی بالغ بر ۴/۱۲ میلیارد دلار بوده است و در این رابطه، اروپا با حجم فروش ۵/۶ میلیارد دلار مقام اول را دارا بوده و آسیای شرقی با ۳/۲ میلیارد دلار، ژاپن با ۱/۲ میلیارد دلار و آمریکای شمالی با ۵/۱ میلیارد دلار در رتبه ­های بعدی قرار دارند. در بین کشورهای اروپایی، آلمان با ۵/۲ میلیارد دلار بیشترین سهم را داشته و پس از آلمان، فرانسه با حجم۶/۱ میلیارد دلار و ایتالیا با حجم ۶۰۰ میلیون دلار در رده­های بعدی قرار دارند (گراند والد و باتل[۱۴]،۱۹۹۶؛ هوسنو[۱۵]، ۱۹۹۷).

۴-۱-۲ دلایل رویکرد به گیاهان دارویی

در گذشته، گیاهان دارویی به عنوان منبع اصلی مواد شفا بخش، به طور وسیعی توسط مردم مورد استفاده قرار می گرفت. تا آنکه پس از به بازار آمدن داروهای شیمیایی، استفاده از مواد طبیعی مذکور به طور چشمگیری کاهش یافت (برناد[۱۶]،۱۹۹۰). تهیه برخی از مواد مؤثره فعال که در صنایع دارویی اهمیت بسیاری دارند، به طور مصنوعی امکان پذیر نیست و تنها به صورت طبیعی از گیاهان مورد نظر قابل استخراج می­باشند. این دسته از مواد یا به طور کلی ساختمان شیمیایی ناشناخته­ای دارند و یا به دلیل داشتن ساختمان شیمیایی به صورت پیچیده، تهیه آن­ها به صورت مصنوعی در صنایع داروسازی مشکل و مستلزم هزینه بسیار زیادی است (برناد، ۲۰۰۰). مواد دارویی مصنوعی به طور سریع اثر می بخشند و دارای یک تأثیر مشخص نیز می­باشند ولی بیشتر آن­ها عوارض جانبی نامطلوبی بر بدن انسان بر جای می گذارند. در حالی که مواد دارویی حاصل از گیاهان با آنکه به تدریج تأثیر می­بخشند، ولی اثرهای مفید جانبی داشته و فواید زیادی از نظر دوام سلامت بدن دارند (امید بیگی، ۱۳۷۶).

۵-۱-۲ اجزاء تشکیل دهنده گیاهان دارویی

اجزاء تشکیل دهنده گیاهان دارویی گروه بسیار متنوعی از ترکیبات شیمیایی­اند که از نظر قابلیت انحلال و پایداری تنوع بسیاری در آن­ها مشاهده می­شود. این ترکیبات به شکل زیر رده­بندی می­گردند روغن­های ثابت، چربی­ها، موم­ها، فنل­ها، تانن­ها، پروتئین­ها، آلکالوئیدها، هیدرات­های کربن، گلیکوزیدها، روغن­های فرار، رزین­ها و ترکیبات رزین­دار (بیگم فقیر، ۱۳۸۴). دانش بشر هنوز برای آشکار کردن مواد شیمیایی موجود در گیاهان و خواص دارویی آن­ها راه طولانی در پیش دارد. تحقیقات اخیر در این زمینه سبب کشف بیش از پیش ترکیبات شیمیایی موجود در گیاهان و خواص دارویی آن­ها گردیده است. برخی از این ترکیبات خاصیت آنتی بیوتیکی دارند، گروهی سبب تحریک تولید آنزیم­های ضد سرطانی شده، دسته­ای دیگر با ترکیبات سرطان­زا خاصی باند شده و موجب خنثی شدن آن­ها می­شوند. گروهی نیز دارای اثرات آنتی­اکسیدانی بوده و بدن را در برابر زیان­های ناشی از باقی مانده­های مولکولی که رادیکال­های آزاد نامیده شده و در فرایند پیری و ایجاد امراض نقش دارند، محافظت می­ کنند. (فاطمی، ۱۳۸۱).

ﮔﯿﺎﻫﺎن ﺗﯿﺮه ﺟﻌﻔﺮی یا چتریان دارای اﺧﺘﺼﺎﺻﺎت رﯾﺨﺖ ﺷﻨﺎﺳﯽ ﺑﺴﯿﺎر ﯾﮑﻨﻮاﺧﺖ و ﺻﻔﺎﺗﯽ ﺑﺴﯿﺎر ﻣﻤﺘﺎز و ﺛﺎﺑﺖ و ﺧﺎص ﺧﻮد ﻫﺴﺘﻨﺪ (قهرمان، ۱۳۷۲). ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﺟﻨﺲﻫﺎ و ﮔﻮﻧﻪ­ﻫﺎی اﯾﻦ ﺧﺎﻧﻮاده، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻣﯿﻮه و ﺑﺮگ­ﻫﺎی ﻗﺎﻋﺪه­های ﮔﯿﺎه و ﻧﻮع ﮔﻞ آذﯾﻦ و ﭼﺘﺮ ﺳﺎده ﯾﺎ ﻣﺮﮐﺐ ﺣﺎﺋﺰ اﻫﻤﯿﺖ اﺳﺖ. ﺗﻤﺎم اﻧﺪام­ﻫﺎی ﮔﯿﺎﻫﺎن اﯾﻦ ﺧﺎﻧﻮاده دارای دﺳﺘﮕﺎه ﺗﺮﺷﺤﯽ هستند.

ﮔﯿﺎﻫﺎن ﺧﺎﻧﻮاده ﭼﺘﺮﯾﺎن ﻋﻤﻮﻣﺎً ﻋﻠﻔﯽ، ﯾﮏ و ﯾﺎ ﭼﻨﺪ ﺳﺎﻟﻪ و دارای ﺳﺎﻗﻪ ﺗﻘﺮﯾﺒﺎً راﺳﺖ ﯾﺎ ﺧﺰﻧﺪه و ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺷﯿﺎردار ﻫﺴﺘﻨﺪ (زرگری، ۱۳۶۶). ﺑﺨﺶ ﻣﺮﮐﺰی ﺳﺎﻗﻪ ﺑﺮ اﺛﺮ از ﺑﯿﻦ رﻓﺘﻦ ﺳﻠﻮل­ﻫﺎی ﻣﻐﺰی ﺧﺎﻟﯽ اﺳﺖ و ﺑﻪ ﻟﻮﻟﻪ­ﻫﺎ ﯾﺎ ﻣﺠﺮای وﺳﯿﻊ ﺳﺮاﺳﺮی ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻣﯽﺷﻮد (مظفریان، ۱۳۶۲).  ﻧﺎم ﺧﺎﻧﻮاده ﭼﺘﺮﯾﺎن از آراﯾﺶ ﮔﻞﻫﺎ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ ﮐﻪ در دﺳﺘﻪﻫﺎی ﭼﺘﺮ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺟﻤﻊ ﺷﺪه­اﻧﺪ. ﮔﻞ­ﻫﺎ ﻣﻨﻔﺮد و ﻣﻌﻤﻮﻻً ﮐﻮﭼﮏ ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﮐﺎﺳﺒﺮگ رﯾﺰ ﺑﻮده ﯾﺎ وﺟﻮد ﻧﺪارﻧﺪ و ﭘﻨﺞ ﮔﻠﺒﺮگ ﻣﻌﻤﻮﻻً ﺑﻪ رﻧﮓ ﺳﻔﯿﺪ و ﻧﺪرﺗﺎً ﺻﻮرﺗﯽ رﻧﮓ ﻣﯽﺑﺎﺷﻨﺪ (ویلسون و لومیس[۱۷]، ۱۳۶۹).

۲-۲ پراکنش جغرافیایی

جنس پرانگوس دارای حدود ۳۰ گونه است که ۱۵ گونه آن در ایران وجود دارند و ۵  گونه از این تعداد، بومی ایران هستند (سجادی و مهرگان، ۲۰۰۳؛ کازرونی و همکاران، ۲۰۰۶). دیگر گونه­های این جنس علاوه بر ایران در کشورهای ترکیه، بالکان، ایتالیا، سوریه، قزاقستان و قفقاز پراکنده­اند (کاسکن[۱۸] وهمکاران، ۲۰۰۴؛ رچینگر و هگ[۱۹]، ۲۰۰۴). پراکنش جاشیر در ایران در استان­های آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، سمنان و شیب جنوبی سلسله جبال البرز، اصفهان، لرستان، ایلام، کهگلویه و بویر احمد، کرمان و بالاخره در اغلب کوه­های استان فارس می­باشد (زرگری، ۱۹۹۷).

۱-۲-۲ گیاه شناسی

جاشیر جزو ­راسته آمبلالس ، خانواده‌ چتریان آمبلیفریا ، زیرخانواده اسنیرنیا، جنس پرانگوس است (مصداقی،۱۳۸۰؛ مقیمی و انصاری، ۱۳۸۲). جاشیر گیاهی چند ساله تا ارتفاع ۱۵۰ سانتی متر ضخیم، بدون کرک یا پرز­دار، برگ­های قاعده­ای به طول ۶۰ تا ۸۰ سانتی­متر تا ۶ بار شانه­ای قطعات انتهایی خطی- نخی شکل، به طول ۲ تا ۲۵ و عرض۳/۰ تا ۵/۱ میلی متر. نوکدار، برگه­ها و برگک­ها اغلب دائمی، خطی تا نخی شکل. چتر میوه دار با ۷ تا ۲۰ شعاع گلبرگ­ها بدون کرک. میوه­ها بیضوی یا کروی به طول ۱۲ تا ۲۵ و عرض ۱۰ تا ۱۵ میلی متر جاشیر گیاهی پایا، ایستاده، بلند به ارتفاع ۲۰۰-۸۰ سانتی متر، دارای ساقه­های ایستاده بسیار ضخیم، زاویه دار، شاخه­های متقابل یا تقریباً چرخه­ای و فراهم، برگ­های سبز، فاقد کرک، به ندرت زبر و کرک دار، تخم مرغی وسیع و بسیار بریده و منقسم، با تقسیمات خطی و تسمه­ای است. گل­ها زرد رنگ بوده و در گل آذین­های چتری با ۱۲-۶ سانتی­متر شعاع اجتماع یافته اند. میوه ها تخم مرغی، تقریبأ دم دار، بسیار باریک تر از قطر دانه می­باشند. موسم گلدهی در این گیاه اردیبهشت تا تیر ماه می­باشد (قهرمان،۱۹۹۷؛ سجادی و همکاران ۲۰۱۱، کازرونی و موسوی زاده، ۲۰۰۵).

۲-۲-۲ خصوصیات اقلیمی مناسب رشد گیاه جاشیر

گیاه جاشیر گیاهی رطوبت پسند است که برای کامل کردن چرخه زندگی خود به رطوبت فراوان، سرما و بخ­بندان نیاز دارد و غالباً در مناطقی حضور دارد که برف­گیر بوده و دارای دوره سرمای قابل توجهی می­باشند. میزان زادآوری آن در خاک­های رسی بهتر از سایر خاک­ها می باشد وبافت وساختمان خاک در میزان توسعه ریشه ­های اصلی و فرعی آن نقش مستقیم دارند. این نیازهای اقلیمی در محدوده ارتفاعی و جهت­های شیب نسبتاً اختصاصی تأمین می شود (رچینگر و هگ،۱۹۸۷؛ حسنی و شاهمرادی، ۲۰۰۷).

۳-۲-۲ مراحل رشد و نمو گیاه جاشیر

گیاه جاشیر در اواخر اسفند تا فروردین بسته به میزان بارش سالانه منطقه شروع به جوانه زنی کرده و در فروردین و اردیبهشت ماه مرحله پنجه زنی و رشد رویشی خود را ادامه می­دهد تا در خردادماه ساقه­های گلدار گیاه پدید آمده و در اوایل تیر ماه خوشه بندی بر روی ساقه گلدار نمایان می­شود، بعد از این مرحله در تیرماه بذرهای گیاه مرحله شیری شدن را پشت سر می­گذارند و از اواخر تیر ماه تا اواسط مرداد ماه می­رسند و از اواخر مرداد تا اواخر مهر ماه بذرهای گیاه ریخته، گیاه پژمرده شده و ساقه­های آن شکسته می­شود. در مهر ماه و آبان ماه بذرها بر روی خاک استقرار پیدا کرده و از اوایل آذرماه گیاه در خواب زمستانه فرو رفته و فعالیت­های حیاتی گیاهی متوقف می­شود (ابراهیمی و همکاران، ۲۰۰۹ ).

۴-۲-۲ ترکیب شیمیایی

از ساقه گیاه جاشیر ۸ ترکیب جدا شده که مهمترین آن ۵- کاریشن[۲۰] و ۱۲ ترکیب از برگ­ها جدا شده که مهمترین آن د- ژرماکرین[۲۱] و ۹ ترکیب از ریشه جدا شده که مهم­ترین آن اسپاتولنول[۲۲] می­باشد (اخلاقی و هاشمی، ۲۰۰۵).

 در آزمایشی  اسانس به دست آمده از اندام­های هوایی گیاه با روش تقطیر در آب، در دو مرحله رویشی و زایشی گیاه با کروماتوگرافی گازی و کروماتوگرافی گازی طیف سنجی جرمی مورد آنالیز قرار گرفت (رضوی، ۲۰۱۲). از اسانس مرحله رویشی گیاه ۳۱ ترکیب و از مرحله زایشی آن ۷ ترکیب مورد شناسایی قرار گرفت در حالی که اسانس مرحله رویشی گیاه دارای ترکیب شاخص آلفا پینن (۵۷ درصد) می باشد، اسانس گیاه در مرحله زایشی به طور عمده از ترکیب آنتول به میزان (۵/۹۵ درصد) تشکیل شده است و هیدرو کربن های منوترپنی با ۷/۷۲ درصد و سزکوئی ترپن­ ها با ۹/۸ درصد جزو مهمترین ترکیبات روغن­های ضروری بخش­های هوایی گیاه در مرحله رویشی و ﺗﺮﻛﻴﺒﺎت آروﻣﺎﺗﻴﻚ ﺑـﺎ ۵/۹۵درﺻـﺪ ﺑﻴـﺸﺘﺮﻳﻦ ﺗﺮﻛﻴﺒــﺎت در ﻣﺮﺣﻠــﻪ ﮔﻠــﺪﻫﻲ ﺑﻮدﻧــﺪ (رضوی، ۲۰۱۲؛ اخگرا و همکاران، ۲۰۱۱). ﺗﺤﻘﻴﻘــﺎت ﻣﺤﻘﻘﺎن  ﻧﺸﺎن داده اﺳﺖ ﻛﻪ ﻛﻤﻴﺖ ﺗﺮﻛﻴﺐﻫﺎ و ﻧﺴﺒﺖ­ﻫـﺎی ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ اﺟﺰای ﺗﺸﻜﻴﻞ دﻫﻨـﺪه روﻏـﻦ ﺑـﻪ ﻃﻮرﮔـﺴﺘﺮده ﺗﺤﺖ ﺗأﺛﻴﺮ ژﻧﻮﺗﻴﭗ، ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺗﻜـﻮﻳﻨﻲ- ﺗﻜـﺎﻣﻠﻲ و رﺷـﺪ و ﻧﻤﻮﮔﻴﺎه ﻣﻲ­­ﺑﺎﺷﺪ و ﺗﻐﻴﻴﺮات ﻛﻤﻲ و ﻛﻴﻔﻲ روﻏﻦ ﮔﻴﺎه ﺟﺎﺷﻴﺮ در ﻃﻲ ﻣﺮاﺣـﻞ ﻣﺨﺘﻠـﻒ رﺷـﺪ ﻧﻴـﺰ از اﻳـﻦ ﻗﺎﻋـﺪه ﺗﺒﻌﻴﺖ ﻣﻲ ﻛﻨﺪ (اخگرا و همکاران، ۲۰۱۱). اگر چه این گیاه الگوی خاصی از روغن‌های ضروری را دارد اما بررسی گیاهان دارویی نشان می­دهد که ترکیبات موثر موجود درگیاه جاشیر مشابهت‌هایی با گیاه ترنج به لحاظ آلفاپینن، بتاپینن، پی­سیمن، میرسن، لیمونن، بتاکاریوفیلن، آلفاترپینوئید و گاما ترپینن دارد و مشابهت­هایی با گیاه جوز[۲۳] به لحاظ آلفاپینن، بتاپینن، لیمونن، سابینن و مشابهت با گیاه مرزنگوش به لحاظ پی سیمن، سابینن، گاماترپینن، بتاکاریوفیلن و مشابهت باگیاه نعناع[۲۴]، زیره سیاه[۲۵] و شوید [۲۶]به لحاظ کارن و لیمونن دارند. شناسایی ترکیب­های موجود در اسانس گیاه جاشیر در هر سه مرحله (قبل از گلدهی، گلدهی و میوه دهی) نشان داده است که ترکیب­های اصلی اسانس این گیاه در هر سه مرحله ترکیب­های مونوترپنی به ویژه آلفا و بتا-پینن می باشند، به طوری که این دو ترکیب بیش از ۶۵ درصد از حجم اسانس را تشکیل می­دهند. از تغییرات کیفی قابل مشاهده در مراحل رشد و نموی این گیاه می­توان به بالا بودن درصد آلفا و بتا-پینن در مرحله قبل از گلدهی نسبت به مراحل رشد بعدی گیاه اشاره کرد. از طرف دیگر بتا-کاریوفیلن در مرحله میوه دهی و گاما-ترپینن در مراحل گلدهی و میوه دهی مشاهده می­شوند (امیری، ۲۰۰۷).

تعداد صفحه :۱۰۷

قیمت : ۱۴۷۰۰تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        *       [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

[add_to_cart id=149470]

—-

پشتیبانی سایت :       

*