Get a site

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق مخابرات

با عنوان : آنتن ریزنوار با اسلات بیضوی و تغذیه CPW با Tuning Stub چند حلقه ای دایروی برای کاربردهای UWB

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

آنتن ریزنوار با اسلات بیضوی و تغذیه CPW با Tuning Stub چند حلقه ای دایروی برای کاربردهای UWB

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
به دلیل نیاز مخابرات بیسیم به پهنای باند بالا برای انتقال هر چه بیشتر اطلاعات نیاز به آنتن هایی که بتوانند برای باندهای بسیار وسیع کاربرد داشته باشند بیش از پیش احساس شد. با ارائه سیستمهای نوینی نظیر UWB که پهنای باند بالای چند گیگا هرتز را می طلبد زمینه برای فعالیت طراحان آنتن گسترش یافت. امروزه آنتن های UWB به عنوان یکی از بهترین نمونه ها در میان آنتن های دیگر شناخته شده است که در دهه های اخیر پیشرفتهای بسیاری را به خود دیده است. اغلب این پیشرفتها در راستای افزایش پهنای باند امپدانسی، بهبود مشخصات تشعشعی (پترن و بهره) و همچنین کاهش ابعاد آن بوده است. میتوان آنتن های UWB را به پنج گروه اصلی، آنتن های مستقل از فرکانس، آنتن های خود مکمل، آنتن های المان کوچک، آنتن های traveling wave و آنتن چند روزنانسه تقسیم بندی نمود. این آنتن ها کاربردهای ویژه و جذابی دارند.
در این پایان نامه یک آنتن میکرواستریپی اسلات با تغذیه CWB برای کاربردهای باند وسیع ارائه شده است. آنتن پیشنهادی علاوه بر عملکرد در یک باند وسیع تقریبا ۲۰ گیگا هرتز، مزیت دارا بودن ساختار کوچک را نیز دارد.
مقدمه:
با مشخص شدن و تصویب قوانین مربوط به سیستم های UWB در ایالات متحده در سال ۲۰۰۲ و نیز دیگر سیستم های مخابرات بیسیم، عرصه فعالیت برای محققان و طراحان آنتن های باند وسیع بیش از پیش گسترش یافت و از آن زمان تاکنون مقالات مختلفی در کنفرانس ها و مجلات علمی معتبر دنیا در این خصوص انتشار یافته است و آنتن های گوناگونی معرفی شده اند .از جمله آنتن هایی که برای این منظور طراحی شده و در مقالات آمده اند آنتنهای ریزنوار می باشند که دارای ساختارهای مختلف و نیز اشکال مختلفی می باشند. آنتن های بکار گرفته شده در تکنولوژی UWB علاوه بر پهنای باند امپدانسی بالا باید دارای مشخصات تشعشعی مناسب (از جمله پترن تشعشعی همه جهته، راندمان بالا و تغییرات کم برای بهره در کل باند) ابعاد کوچک و ساختاری مسطح نیز باشند.
از جمله کاربردهایی که اخیراَ برای این نوع از آنتن ها معرفی شده است میتوان به مورد استفاده قرار گرفتن در مدارات RFID، شبکه های جستجوگر، رادار و همچنین شبکه های ارتباطی محلی همچون WLAN اشاره کرد.
انواع مختلفی از ساختارها برای بدست آوردن پهنای باند امپدانسی بالا ارائه شده وتحقیقات گسترده ای برای پیشرفت عملکرد هر کدام انجام گرفته است. آنتن های پچ ریزنوار با تغذیه کابل کواکسیال، انواع آنتن های چاپی با تغذیه خط ریزنوار و آنتن های اسلات با تغذیه CPW از نمونه های مهم آنها محسوب میشوند که برای داشتن کارایی در سیستم UWB دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند.
این پایان نامه شامل شش فصل است که در ابتدا به مقدمه ای بر سیستمهای UWB و تاریخچه تکنولوژی UWB و مزایا و معایب آن اشاره میشود. فصل دوم به معرفی آنتن های UWB و تاریخچه این آنتن ها اشاره دارد. در فصل سوم آنتن های ریزنوار و مکانیسم تشعشعی در این آنتن ها، انواع آنتن های ریزنوار، روش های تغذیه در این آنتن ها، مدل ریاضی آنها و امواج سطحی مرور می گردد. این فصل اشاره بر روش های تحلیل آنتن های ریزنوار و مزایا و معایب هر کدام از آنها دارد. دو مدل خط انتقال و مدل حفره در تحلیل این آنتن ها در این بخش مطالعه و بررسی میشوند. در فصل چهارم موجبر هم صفحه که یکی از روش های تغذیه آنتن های ریزنوار میباشد و اساس تغذیه آنتن بررسی شده در این پایان نامه است، بطور کامل مورد بررسی قرار گرفته و مزایای آن نسبت به سایر روش های تغذیه ذکر میگردد. در فصل پنجم آنتن های اسلات ریزنوار، مزایا، معایب، کاربرد و مسائل مهم در این نوع آنتن ها مورد بحث قرار میگیرد. سرانجام در فصل ششم فرایند طراحی آنتن با اسلات بیضوی و تغذیه با موجبر هم صفحه برای دو حالت استفاده از منعکس کننده و بدون آن بررسی شده و نتایج بدست آمده از شبیه سازی ها با نتایج ساخت مقایسه می گردد. برای شبیه سازی از نرم افزار HFSS استفاده شده است. این نرم افزار بر اساس حل تمام موج به روش ممان تحلیل را انجام میدهد و برای ساخت آنتن، این نرمافزار به عنوان نرم افزار مبنا بوده است. در پایان نتیجه گیری و پیشنهاداتی برای ادامه کار ذکر شده است.
فصل اول: مقدمه ای بر سیستمهای UWB
۱-۱) مقدمه
با توجه به مزیت های انکارناپذیر مخابرات بیسیم بر مخابرات سیمی، مانند نصب سریعتر و کم هزینه تر، تعمیر و نگهداری راحت تر، گسترش ساده تر و انعطاف پذیری بیشتر در تعریف پروتکل های جدید، دنیای مخابرات با سرعت به سمت کاملا بیسیم شدن پیش میرود.
یکی از مسائلی که همواره در مخابرات بیسیم مورد بحث و تبادل نظر قرار گفته است، چگونگی استفاده بهینه از پهنای باند فرکانسی در دسترس برای بالا بردن هرچه بیشتر ظرفیت کانال مخابراتی و دستیابی به سرعت های بالاتر ارسال داده و در عین حال بالا بردن قابلیت اعتماد و نیز امنیت کانال بوده است. مطرح شدن لزوم دسترسی چندگانه از طریق مخابرات بیسیم و امکان تحرک برای کاربران با سرعتها و در فواصل مکانی مختلف در محیطهای گوناگون، پیچیدگی مسأله را تا حد زیادی افزایش داده است.
در جهت حل این مسأله روش هایی مطرح شده است که هر یک دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و تلاش برای رسیدن به روش های بهینه تر همچنان ادامه دارد. اما یکی از تکنیک هایی که اخیراً مورد توجه بسیار قرار گرفته است، مخابرات باند بسیار وسیع یا UWB است که در این فصل به طور خلاصه به معرفی آن پرداخته و مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
تعداد صفحه : ۱۵۲
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :       

*         [email protected]

[add_to_cart id=144586]

—-

پشتیبانی سایت :       

*