Get a site

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : تاثیر رنگ های راکتیو Bifunctional روی پارچه های تکمیل شده با Cyclodextrin

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“MS.c” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی

عنوان:

تاثیر رنگهای راکتیو Bifunctional روی پارچه های تکمیل شده با Cyclodextrin

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
در پروژه به بررسی نقش و جایگاه بتاسایکلودکسترین در رنگرزی با رنگزا راکتیو دو عاملی برروی کالای سلولزی پرداخته، و اهمیت استفاده از بتاسایکلودکسترین را نشان می دهد. سایکلودکسترین ها الیگوساکاریدهای حلقوی بوده که تعداد واحدهای گلوکز تعیین کننده نوع سایکلودکسترین می باشد. باتوجه به شکل فضایی سایکلودکسترین، این ماده به عنوان میزبان عمل نموده ومی تواند مولکولها را در داخل خود به صورت مهمان حبس نماید. ساختار مخروطی شکل آن به گونه ای است که در بخش داخلی آن حاوی هیدروکسیل نوع اول و بخش خارجی آن حاوی هیدروکسیل نوع دوم می باشد که باعث می شود بخش داخلی چربی دوست وبخش خارجی آن آبدوست شود. ساختار ویژه سایکلودکسترین امکان کاربرد این ماده را در صنایع نساجی، کشاورزی، دارویی، آرایشی،… فراهم نموده است.
خواص سایکلودکسترین ها آنها را قادر می سازد که دارای تنوع گسترده ای از کاربرد های مختلف باشند، این ماده می تواند به عنوان مواد کمکی عمل کند و یا در پروسه شستشو و رنگرزی و یا در نگهداری عطر در فضا خالی خود، باعث رهایش عطر به مرور زمان شود. و همچنین به واسطه قابلیت کمپلکس شدن سایکلودکسترین ها با منسوجات، خواص و وظایف جدیدی بدست آید.
هدف از این پروژه برسی میزان جذب سایکلودکسترین بر روی کالا سلولزی با بهره گرفتن از یک رنگزا راکتیو دو عاملی بوده که میزان جذب رنگزا و مقدار سایکلودکسترین برروی کالا سلولزی توسط روش های تیتراسیون واسپکتر فتومتری مورد بررسی قرار می گیرند. که بهترین نتایج بدست آمده در این آزمایشات برای نمونه تکمیل شده در محیط قلیایی همراه با بتا سایکلودکسترین که رنگرزی شده است می باشد.
مقدمه:
ساختار ویژه سایکلودکسترین و وجود حفره در ساختار آنها سبب شده تا این ترکیبات توانایی قرار دادن مولکولهای مختلف در داخل حفره داخلی خود را داشته باشد. در سایکلودکسترین ها گروه های هیدروکسیل با عملکرد متفاوت وجود داشته که فعالیتهای متفاوتی از قبیل چربی دوستی و آبدوستی از خود نشان می دهند. از هزاران مشتق سایکلودکسترین که در صدها مقاله علمی عنوان شده است تنها تعداد کمی از آنها در بررسی معیار صنعتی به کار گرفته می شوند. به دلیل مشکلاتی چون گران بودن، سمی بودن وآلودگی محیط زیست تنها در حدود ۱۲ مشتق سایکلودکسترین معمولا” در آزمایشات مورد بررسی قرار می گیرند.
سه محصول اصلی از سایکلودکسترین که از ۶ تا ۸ واحد D – گلوکز با نامهای آلفا، بتا، گاما سایکلودکسترین نامیده شده اند. در آلفا سایکلودکسترین ۱۸ گروه هیدروکسیل ودر بتا سایکلودکسترین ۲۱ گروه هیدروکسیل و در گاما سایکلودکسترین ۲۴ گروه هیدروکسیل وجود داشته که گروه های مختلفی می تواند جایگزین آنها گردند. سایکلودکسترین توانایی تشکیل کمپلکس مهمان – میزبان را دارا می باشد که میتواند مولکول را داخل حفره میزبان که سایکلودکسترین می باشد نگه دارد. که این موضوع باعث کاربرد بیشتر سایکلودکسترین در صنایع گردیده و همچنین جهت برطرف نمودن سطح فعالها از منسوجات شسته شده می تواند جانشین سطح فعال گردد. و تکمیل منسوجات در فرایند های آنتی باکتریال ودفع حشرات و فرایندهای معطر سازی و در تهیه منسوجات پزشکی قابل استفاده بود و در فرایند رنگرزی باعث افزایش میزان جذب رنگزا می گردد.
در این پروژه به بررسی نقش سایکلودکسترین در رنگرزی کالای سلولزی یا رنگزا راکتیو دو عاملی پرداخته و میزان جذب رنگ توسط کالا مورد بررسی قرار می گیرد و همچنین مقدار سایکلودکسترین توسط روش های آزمایشگاهی تعیین می گردد.
فصل اول
کلیات
۱-۱- هدف:
هدف از انجام تحقیق بررسی میزان جذب سایکلودکسترین بر روی کالای سلولزی با بهره گرفتن از یک رنگزای راکتیو دو عاملی است، همچنین میزان پایداری و ثبات ماده سایکلودکسترین و نیز نحوه تاثیر سایکلودکسترین بر روی مقدار جذب رنگزای راکتیو می باشد.
۱-۲-۱- پیشینه تحقیق:
سایکلودکسترین ها الیگو ساکاریدهای حلقوی هستند که می توانند با تعداد بسیار زیادی از مولکولهای آلی کمپلکس ایجاد نمایند.
خواص سایکلودکسترین ها آنها را قادر می سازد که دارای تنوع گسترده ای از کاربردهای مختلف باشند. سایکلودکسترین ها می توانند به عنوان مواد کمکی عمل کنند و یا در پروسه های شستشو و رنگرزی قابلیت تثبیت برروی سطوح مختلف الیاف را دارا می باشند. همچنین به واسطه قابلیت کمپلکس شدن ها با منسوجات، خواص و وظایف جدیدی بدست می آید.
به عنوان مثال می توان از موادی مانند پلی کربوکسیلیک از قبیل ۱،۲،۳،۴ بوتان تترا کربوکسیلیک اسید (BTCA) جهت ایجاد کمپلکس استفاده نمود که می توان توسط همین روش مولکول های بتا – سایکلودکسترین را روی گروه های هیدروکسیل سلولز به روش BTCA کراسلینک نمود.
برای تشخیص پیوند سایکلودکسترین روی لیف سلولزی می توان از واکنش های رنگ با فنل قرمزوفنل فتالئین، اسپکتروسکوپی ATR-FTIR و اندازه گیری های WRA بهره گرفت.
بنابراین باشکل گیری یک ماده کپسولی شکل نساجی یک ماده مقاوم در برابر شستشو ایجاد می شود.
دررابطه با سایکلودکسترین ها کارهای متعدد و متنوعی صورت پذیرفته که ذکر تمامی این موارد در این مقدمه میسر نیست وبه اختصار و جهت آشنایی به برخی ازاین موارد اشاره می شود. می توان ادعا کرد که منسوجات حاوی سایکلودکسترین زیان آور نمی باشند. به طور خاص دراره مقدار سمی بودن، قابلیت تخمیر شدن، ضرر و سرطان زایی در سایکلودکسترین ها و مشتقات آنها مطالعات گسترده ای صورت پذیرفته است، نتیجه این مطالعات وتحقیقات منجر به این شده که این مواد دارای پتانسیل زیان آور می باشند اما این خصیصه در نهایت حداکثر غلظت های آنها مشاهده شده است اما در کل از این مواد به عنوان مواد غیر سمی یاد شده است.
موادی شبیه پنبه یا پشم که حاوی سایکلودکسترین می باشند دارای ثبات زیستی قابل قبولی می باشند و اگر په این مقدار نامحدود نیست.
در یک فرایند پوشش دهی نرمال آنها به بدن صدمه و آسیبی نمی رسانند اما وجود عواملی همچون نیروهای مکانیکی تشعشع UV و حمله میکرو ارگانیسم ها نکات اساسی هستند که موجب تخریب و آسیب می شوند، که می توان زمان پایداری این مواد توسط مواد تکمیل کننده برای تکمیل آنتی باکتریال بهبود بخشید. مواد سنتیکی (به عنوان مثال نایلون ها، پلی اتیلن ترفتالات (PET) دارای قابلیت پایداری زیستی بالاتری در رابطه با سایکلودکسترین ها می باشند.
تعداد صفحه : ۱۰۷
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       [email protected]

[add_to_cart id=144237]

—-

پشتیبانی سایت :       

*