Get a site

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :علوم دامی

گرایش :پرورش و تولید طیور

عنوان : اثر استفاده از سطوح مختلف دانه شنبلیله و پودر سیر بر صفات عملکردی، فراسنجه های خونی و کلسترول تخم مرغ در مرغان تخم گذار

دانشگاه بیرجند

دانشکده کشاورزی

پایان نامه دوره کارشناسی ارشد

 پرورش و تولید طیور

اثر استفاده از سطوح مختلف دانه شنبلیله و پودر سیر بر صفات عملکردی، فراسنجه های خونی و کلسترول تخم مرغ در مرغان تخم گذار

استاد راهنما :

دکتر نظر افضلی

 

 اساتید مشاور :

دکتر حسن کرمانشاهی

دکتر همایون فرهنگ فر

زمستان ۸۸

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

فصل اول

مقدمه

 

۱-۱- اصلاح ساختار چربی های موجود در رژیم غذایی انسان

امروزه ما شاهد افزایش سطح آگاهی مردم در مورد کیفیت سلامت غذایی که مصرف می کنند هستیم و در این میان عمده توجه، به مقدار و نوع ترکیب چربی های رژیم غذایی روزانه معطوف شده است. زیرا هر چه می گذرد، آنها بیشتر متوجه رابطه بین میزان و ترکیب چربی های موجود دررژیم غذایی با شیوع و ازدیاد بیماری های قلبی- عروقی۱می شوند. در همین رابطه مطالعات نشان می دهد که بیشتر تحقیقات و آزمایش هایی که در مورد اصلاح ساختار چربی های موجود در رژیم غذایی انجام گرفته است، اکثراً بر روی اصلاح ساختار چربی های به خصوصی که با سلامتی انسان رابطه مستقیم دارند تمرکز پیدا کرده اند. از جمله می توان به تلاش محققین در کاهش کلسترول دریافتی از طریق رژیم غذایی و بر عکس افزایش سطح مصرفی روزانه اسیدهای چربی که برای سلامتی انسان بسیار مفید هستند، اشاره کرد.

از زمانی که در حدود ۴۰ سال پیش در تحقیقات مختلف تخم مرغ به عنوان یک ماده خوراکی با محتوای کلسترول نسبتاً بالا شناخته شد، توصیه های پزشکی در رابطه با محدود کردن مصرف این ماده خوراکی در رژیم غذایی روزانه آغاز شد و به تبع مصرف این ماده خوراکی پرارزش در رژیم غذایی روزانه با روند رو به کاهش مواجه شد. به خصوص از زمانی که انجمن قلب آمریکا۲در سال ۱۹۷۵ به منظور کاهش شیوع بیماری های قلبی – عروقی، مقدار مجاز کل کلسترول دریافتی روزانه از طریق رژیم غذایی را کمتر از ۳۰۰ میلی گرم در روز اعلام کرد و همچنین توصیه کرد که مصرف تخم مرغ به ۳ عدد در هفته محدود شود، این مساله شدت گرفت به طوری که با اعلام این موضوع، مصرف سرانه تخم مرغ در کشورهای توسعه یافته رو به کاهش نهاد. به طور مثال در کشوری مثل ایالات متحده آمریکا مصرف سرانه تخم مرغ از ۳۱۰ عدد در سال ۱۹۷۰ به ۲۳۵ عدد در سال ۱۹۹۵ رسید(Mc Namara, 2000). در گزارشی که در سال ۱۹۹۰ در یکصدمین شماره مجله Circulation به چاپ رسید، Assmann و همکاران اعلام کردند تخم مرغ با دارابودن حدود ۲۵۰-۲۰۰ میلی گرم کلسترول در زرده خود، بخش عظیمی از کلسترول خوراکی موجود در رژیم غذایی روزانه را تشکیل می دهد و محدود کردن مصرف تخم مرغ در رژیم غذایی روزانه را به عنوان یکی از راه های کاهش شیوع بیماری های قلبی – عروقی به مردم پیشنهاد کردند و یا در تحقیق دیگری که توسط Katan و همکاران در سال ۲۰۰۲ صورت گرفت، این محققین عنوان کردند به منظور پیشگیری از بیماری های قلبی – عروقی، یکی از راه هایی که پیش رو است، محدود کردن مصرف تخم مرغ در رژیم غذایی روزانه می باشد. به این منظور تدابیری از جمله کاهش غلظت کلسترول زرده تخم مرغ می تواند ما را در پیشبرد اهداف خود در جهت حفظ و ارتقاء جایگاه تخم مرغ در رژیم غذایی روزانه مردم به عنوان یک منبع پروتئینی ارزان قیمت و سرشاراز انواع ویتامین ها از جمله اسیدفولیک، رتینول و آلفاتوکوفرول کمک کند. همین امر محققان زیادی را بر آن داشته تا تخم مرغ هایی تولید کنند که حداقل میزان کلسترول را در زرده داشته باشند.

علاوه بر بحث کلسترول، امروزه در تحقیقات مختلف، اهمیت اسیدهای چرب غیر اشباع امگا- ۳ در سلامتی انسان و نقش آنهادر پیشگیری و کنترل بیماری های مختلف، از جمله بیماری های قلبی – عروقی، فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، بیماری های کلیوی، تورم مفاصل (آرتریت)، اختلالات سیستم ایمنی و انواع مختلف سرطان به خوبی مشخص شده است (Simpoulos,2000). با این وجود، در زندگی امروزی که با سرعت هر چه تمام تر به سوی صنعتی شدن پیش می رویم. متاسفانه مصرف اسیدهای چرب امگا-۳ در رژیم غذایی روزانه رو به کاهش نهاده است که علت آن کاهش مصرف ماهیان دریایی در رژیم غذایی و صنعتی شدن پرورش حیواناتی است که جیره های آنها سرشار ازاسیدهای چرب غیر اشباع امگا-۶ است در حالی که غلظت اسیدهای چرب امگا-۳ در جیره این حیوانات پرورشی (ماهیان و طیور) بسیار ناچیز است. به این دلیل به منظور اصلاح ترکیب چربی های موجود در رژیم غذایی و افزایش سطح مصرفی روزانه اسیدهای چرب غیر اشباع امگا-۳ می توان از تخم مرغ به عنوان ماده ای که زرده آن حاوی انواع مختلف اسیدهای چرب غیر اشباع امگا-۳ است استفاده نمود. در این راستا، تحقیقات بسیاری در رابطه با تغییر در ترکیب اسیدهای چرب زرده تخم مرغ در جهت افزایش غلظت اسیدهای چرب نافع سلامتی انسان صورت گرفته که خوشبختانه اکثر این تحقیقات با موفقیت همراه بوده و در نتیجه امروزه ما شاهد اصلاح و بهبود ترکیب اسیدهای چرب زرده تخم مرغ هستیم و این پدیده باعث شده تا نه تنها تخم مرغ به عنوان ماده ای مضر برای سلامتی معرفی نشود، بلکه به عنوان ماده ای که زرده آن سرشار از اسیدهای چرب مفید برای سلامتی انسان است، شناخته شود و استفاده از آن در رژیم غذایی به عنوان بخشی از چربی مصرفی روزانه به مردم توصیه شود.

۱-۲- همبستگی و رابطه سطح کلسترول مصرفی با غلظت کلسترول پلاسما

درمورد همبستگی و رابطه بین میزان کلسترول دریافتی از طریق رژیم غذایی مصرفی روزانه و غلظت کلسترول پلاسمای خون و به تبع آن، احتمال بروز بیماری های قلبی – عروقی طی ۳۰ سال گذشته تحقیقات بسیار زیادی انجام گرفته و جالب توجه این که نتایج ضد و نقیضی به دست آمده است، به طوری که برخی از محققین با انجام آزمایش بر روی افراد مختلف از رابطه مستقیم بین سطح کلسترول مصرفی و غلظت کلسترول پلاسمای خون خبر داده اند و برخی دیگر از عدم هر گونه رابطه بین این دو عامل گزارش کرده اند. به طور کلی تحقیقات مختلفی که نتایج به دست آمده از آنها از همبستگی مثبت بین میزان کلسترول مصرفی و سطح کلسترول سرم حکایت دارند، روی هم رفته میزان تغییر در غلظت کلسترول سرم خون در اثر تغییر در سطح کلسترول سرم حکایت دارند، روی هم رفته میزان تغییر در غلظت کلسترول سرم خون در اثر تغییر در سطح کلسترول مصرفی را با وجود اختلافات اندک در یک محدوده معین و تقریباً یکسان اعلام کرده اند. این نتایج از بررسی هایی که توسط Howell و همکاران در سال ۱۹۹۷ برروی ۲۲۶ تحقیق به عمل آمده توسط دانشمندان مختلف از سال ۱۹۶۶ تا سال ۱۹۹۴ در مجموع بر روی ۸۴۱۳ فردی که در تحقیقات متعدد، ۸۷۸ نوع خوراک مختلف را با غلظت های گوناگون کلسترول مصرف کرده بودند به دست آمد. بر اساس این نتایج، این محققین همبستگی بین میزان کلسترول مصرفی از طریق خوراک روزانه را با غلظت های کلسترول تام۳، تری اسیل گلیسرول۴، لیپوپروتئین های با چگالی کم۵، لیپوپروتئین های با چگالی خیلی کم۶، و لیپوپروتئین های با چگالی زیاد۷ سرم به ترتیب ۷۴%، ۶۵%، ۴۱%، ۳۴%، و ۱۴% بیان کردند و در ضمن اعلام کردند در صورتی که مردم مصرف کل کلسترول دریافتی روزانه خود را به ۳۰۰ میلی گرم در روز تقلیل دهند و تنها ۳۰ درصد انرژی دریافتی روزانه خود را ازچربی ها تامین کنند وهمچنین چربی های اشباع، کمتر از ۱۰ درصد کل چربی های مصرفی روزانه آنها را تشکیل دهد می توانند سطح کلسترول کل پلاسما و غلظت  LDL پلاسما را در حدود ۵درصد کاهش دهند. در ادامه این محققین بر اساس یافته های حاصل از تحقیقات مختلف این گونه نتیجه گیری کردند که به ازای هر ۱۰۰ میلی گرم تغییر در میزان کلسترول دریافتی از طریق خوراک مصرفی روزانه، غلظت کلسترول تام، LDL و HDL سرم به ترتیب به میزان ۳/۲، ۹/۱ و ۴/۰ (mg/dl) تغییر خواهد کرد.

در آزمایش دیگری که توسط Hegsted و همکاران در سال۱۹۹۳ انجام گرفت، این محققین میزان تغییر در غلظت کلسترول تام سرم به ازای هر یکصد میلی گرم تغییر در مقدار کلسترول مصرفی را ۷/۲(mg/dl) اعلام کردند و در ادامه افزودند غلظت HDL در این حد تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

در تحقیقی که توسط Knopp و همکاران در سال ۱۹۹۷ انجام گرفت، با افزودن روزانه ۲ عدد تخم مرغ به مدت ۱۲ هفته به رژیم غذایی روزانه ۱۶۱ مردی که غلظت LDL سرم خون آنها در حدود ۱۹۰(mg/dl) بود مشاهده کردند غلظت LDL سرم این افراد به میزان ۱۲(mg/dl) افزایش یافت در حالی که غلظت HDL سرم آنها تنها۳(mg/dl) از خود افزایش نشان داد.

همچنین در آزمایشی که توسط Lichtenstein و همکاران در سال ۱۹۹۴ صورت گرفت. این محققین با افزودن به طور میانگین روزانه ۳/۱ عدد زرده تخم مرغ ( در جمع حاوی ۲۷۲ میلی گرم کلسترول) به رژیم غذایی افراد مختلف، مشاهده کردند غلظت LDL پلاسما به طور متوسط در حدود ۸ تا۱۱ درصد افزایش یافت.

در سلسله مطالعاتی که توسط Weggemans و همکاران در سال ۲۰۰۱ بر روی ۱۷ تحقیق منتشر شده از سال ۱۹۷۴ تا سال ۱۹۹۹ در زمینه رابطه میزان کلسترول مصرفی از طریق رژیم غذایی با سطح کلسترول پلاسما انجام گرفت، در پایان این گونه نتیجه گیری شد که به طور متوسط به ازای هر ۱۰۰ میلی گرم افزایش در غلظت کلسترول مصرفی در هر روز، نسبت TC به HDL به میزان ۰۲/۰ افزایش می یابد که این مقدار افزایش در نسبت TC به HDL، در نهایت منجر به افزایش درصد احتمال بروز بیماری های قلبی – عروقی در حدود ۱/۲ درصد می شود.

در تحقیقی که در سال ۱۹۸۴ توسط Applebaum-Bowden و همکاران انجام گرفت علت افزایش غلظت LDL سرم بر اثر افزایش سطح کلسترول دریافتی را تاثیری دانستند که کلسترول خوراکی بر فعالیت گیرنده های LDL8 موجود در کبد دارد. زیرا این محققین با افزودن حدود ۹۰۰میلی گرم کلسترول به خوراک روزانه افراد تحت آزمایش، کاهش ۴۱ درصدی را در فعالیت گیرنده های LDL در سلول های کبد مشاهده کردند. لازم به ذکر است که LDL موجود در پلاسما در اثر فعالیت گیرند های LDL موجود در هپاتوسیت ها از سیستم گردش خون تخلیه و در کبد ذخیره می شود و در صورت کاهش فعالیت این گیرنده ها، LDL در خون تجمع پیدا کرده و غلظت آن در پلاسما بالا می رود(Dietschy, 1993).

با این حال Vorster و همکاران درسال ۱۹۹۲ با دادن تعداد مختلف، ۳، ۴و۱۴ عدد تخم مرغ در هفته به مدت ۵ماه به ۷۰ نفر از مردان جوانی که به سه گروه تقسیم بندی شدند، هیچ گونه اختلاف معنی داری در غلظت کلسترول سرم خون این افراد مشاهده نکردند و اعلام کردند مصرف تخم مرغ در تعداد استفاده شده در این آزمایش هیچ گوه تاثیری در پیشرفت بیماری های قلبی – عروقی ندارد.

همچنین در مطالعاتی که توسط دانشمندی به نام Hu و همکاران از سال ۱۹۸۰ تا سال ۱۹۹۴ روی حدود ۱۸۰۰۰ پرستار در رده سنی ۳۴ تا ۷۵ سال به عمل آمد و نتایج آن در سال ۱۹۹۹ منتشتر شد هیچ گونه رابطه معنی داری بین تعداد تخم مرغ مصرفی روزانه و سطح کلسترول پلاسما و احتمال بروز بیماری های قلبی – عروقی در افراد سالم یافت نشد و تنها در میان بیماران دیابتی، در افرادی که مصرف تخم مرغ در آنها بالا بود، بیماری های قلبی – عروقی شایع تر بود.

۱-۳- رابطه غلظت کلسترول پلاسما و شیوع بیماری های قلبی – عروقی

همان طور که می دانیم، بیماری های قلبی- عروقی عامل عمده مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته به شمار می رود(Rahman, 2001) و باید اشاره کرد که شیوع بیماری های قلبی – عروقی در انسان به چهار عامل عمده زیر بستگی دارد(Orekhov, 1997):

۱- طرز زندگی ( عدم تحرک، کشیدن سیگار و وجود استرس در طول زندگی)

۲-بیماری هایی از قبیل فشار خون بالا، دیابت و چاقی مفرط

۳- عوامل غیر قابل کنترل شامل ژنتیک، جنسیت و سن

۴- نوع رژیم غذایی مصرفی، به طوری که در تحقیقی که در سال ۱۹۶۷ توسط Keys و همکاران بر روی جمعیت های مختلفی در کل جهان انجام گرفت، مشاهده شد نوع و میزان چربی رژیم غذایی همبستگی مستقیمی با غلظت کلسترول خون و میزان مرگ و میر براثر بیماری های قلبی – عروقی وجود دارد.

بحث در مورد مصرف چربی ها و شیوع بیماری های قلبی- عروقی در انسان معمولاً با کلسترول آغاز می شود و این مساله به این خاطر است که در حدود یک قرن پیش اولین بار شخصی به نام Anitschkow در سال ۱۹۱۳ نشان داد که خوراندن کلسترول به خرگوش ها باعث رسوب و ذخیره این استرول در دیواره رگهای این حیوانات شد(Sim, 1999). از زمانی که مشاهدات و یافته های محققین نشان داد که کلسترول یک ترکیب مهم در صفحه های ایجاد کننده آترواسکلروزیس۹یا بیماری تصلب شرایین است با این استدلال که غلظت بالای کلسترول خون شرط لازم برای ایجاد بیماری آترواسکروزیس و در نتیجه التهاب و سخت شدگی دیواره عروق و به تبع تنگ شدن و گرفتگی عروقی قلبی است. رابطه سطوح کلسترول پلاسما با شیوع بیماری های قلبی – عروقی در تحقیقی که توسط Stamler و همکاران در سال ۱۹۸۶ به مدت ۱۰ سال بر روی ۳۶۵ هزار نفر انجام گرفت به خوبی شرح داده شد. داده های حاصل از این تحقیق نشان داد که در افرادی که غلظت کلسترول تام پلاسمای خون آنها، پایین تر از حدود ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر(mg/dL) است، احتمال بروز بیماری های قلبی – عروقی به صفر می رسد ولی با افزایش غلظت کلسترول تام پلاسما از۱۴۰ mg/dL))، احتمال بروز بیماری های قلبی – عروقی به صورت خطی افزایش می یابد به طوری که با افزایش غلظت کلسترول تام پلاسما از ۱۴۰ به ۲۰۰، ۲۵۰و۳۰۰(mg/dL) احتمال بروز بیمای های قلبی – عروقی در افراد تحت مطالعه به ترتیب ۱۰، ۲۰و ۴۰ درصد افزایش یافت یعنی به عبارت دیگر با هر ۱ درصد افزایش در غلظت کلسترول تام پلاسما درصد ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی به میزان ۲درصد افزایش خواهد یافت.

 

۱-۴- اهداف این تحقیق

۱)استفاده از پودر سیر و دانه شنبلیله به منظور کاهش کلسترول تخم مرغ.

۲) تعیین بهترین سطوح موثر پودر سیر و دانه شنبلیله در کاهش کلسترول تخم مرغ و حداقل اثرات منفی بر پارامتر های عملکردی مرغان و تخم مرغ

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : ۱۳۲

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

[add_to_cart id=155415]

—-

پشتیبانی سایت :       

*