Get a site

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق گرایش برق

با عنوان :تولید همزمان برق وحرارت

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
مقدمه
هنگامی که توماس ادیسون برای تأمین برق موردنیاز شهروندان نیویورک ایستگاه تولید برق «پیرل استریت» را راه انـــدازی کرد، اساسا ً استراژی را مطرح کرد که ما امروزه ازآن به عنوان «تولید پراکنده » یا «Distributed Generation» یاد می کنیم .
تولید پراکنده طبق تعریف عبارت است از تولید برق درمحل مصرف یا در نزدیکی آن با بهره گرفتن از سیستم های تولید برق نسبتا ً کوچک که ظرفیت آن ها معمولا ً کمتر از ۲۵ مگا وات می باشد. سابقه استفاده از تولید پراکنده به درستی روشن نیست ولی آنچه مشخص است این است که بعد از دهه ۷۰ عوامل مختلفی دست به دست هم دادند و موجب بوجود آمدن مبحثی به نام «تولید پراکنده » شدند .
۱- ۱- Cogeneration (تولید همزمان برق وحرارت)
تولید همزمان برق وحرارت یا به اختصار تولید همزمان (Combined Heat&Power or CHP) یکی از مهمترین کاربردهای تولید پراکنده است که عبارت از تولید همزمان وتوأم ترمودینامیکی دو یا چند شکل انرژی ازیک منبع ساده اولیه می باشد. استفاده هر چه بیشتر از گرمای آزاد شده درحین فرایند سوختن سوخت ، باعث افزایش بازده انرژی وکاهش مصرف سوخت ودر نتیجه کاهش هزینه های مربوط به تأمین انرژی اولیه می گردد. از گرمای اتلافی بازیافت شده از این سیستم ها می توان برای مصارف گرمایشی ، سرمایشی و بسیاری از فرایندهای صنعتی استفاده نمود . تولید همزمان برق و گرما ، می تواند علاوه بر افزایش بازده وکاهش مصرف سوخت ، باعث کاهش انتشار گازهای آلاینده نیز گردد. در CHP از انرژی گرمایی تولید شده در فرایند تولید قدرت به عنوان منبع انرژی استفاده می شود .

۲- ۱- مزایای تولید همزمان برق وحرارت :

 • افزایش بازده انرژی
 • کاهش هزینه های تأمین انرژی
 • تأمین انرژی الکتریکی با کیفیت بسیار بالا تر
 • امکان فروش برق تولید شده اضافی به شبکه

جهت بهتر متوجه شدن مزایای تولید برق وحرارت میتوان به شکل (۱-۱) مراجعه کرد :
شکل (۱-۱)

۳- ۱- انگیزه های احداث واحدهای CHP با مروری بر تجربیات جهانی

 • نیاز به تجدید ساختار در صنعت برق
 • رشدسریع تکنولوژی وظهور فن آوری های با راندمان بالا
 • آلودگی هوا ومحیط زیست ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی در تکنولوژیهایی که راندمان پایین داشتند وهم آلودگی زیادیی تولید می کردند.
 • لزوم صرفه جویی در مصرف انرژی با توجه رو به زوال بودن منابع سوخت فسیلی ، از سوی دیگر ، تولید پراکنده مزایای بالقوه ای دارد که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
 • کاهش نیاز به افزایش ظرفیت برق شبکه
 • احداث وبهره برداری بسیار آسان وسریع
 • تولید برق با کیفیت بالا وامکان استفاده از گرمای حاصله به صورت همزمان
 • صرفه جویی زیاد در مصرف انرژی
 • امکان استفاده از منابع انرژی اولیه متنوع مانند بیوگاز ، گاز طبیعی و . . .
 • صرفه جویی اقتصادی برای مصرف کننده نهایی
 • افزایش امنیت تأمین انرژی برای مصرف کننده نهایی
 • انتشار آلاینده های زیست محیطی پایین

 

۴ ۱ نحوه استفاده از تکنیک Cogeneration در این پروژه
امروزه لزوم سرمایه گذاری هنگفت در امر توسعه بخش عرصه انرژی وتلفات در شبکه توزیع وانتقال ، از دغدغه های وزارت نیرو محسوب می شود . توسعه تولید پراکنده درصنایع ، پالایشگاه ها ، شهرک های مسکونی وصنعتی ، یکی از روش های رفع این نگرانی ها است بخصوص اگر با بهره گرفتن از تکنولوژیهای مختلف ، علاوه بر تولید انرژی الکتریکی درمحل ، امکان تأمین انرژی گرمایی مورد نیاز نیز وجود داشته باشد . سیستمهای تولید کننده همزمان انرژی الکتریکی وحرارتی ، ضمن امکان بهره مندی از سرعت عمل بالا درنصب ، از میزان تلفات در سیستم انتقال وتوزیع نیز کاسته واثرات مثبت زیست محیطی را در بر دارند .
در این پروژه با بهره گرفتن از روش تولید همزمان (Cogeneration) ازتوربین گازی ۷/۵۳ مگاواتی پالایشگاه آبادان بازیافت حرارت گردیده که نحوه عملکردآن بصورت شماتیک درشکل(۲-۱) آمده است .
همانگونه که درشکل (۴-۱) مشخص گردیده، توسط دیگ بازیاب حرارتی ، حرارت گازهای خروجی توربین دریافت شده (البته بخشی از آن ) واز این حرارت در یک سیستم تبرید جذبی ، جهت تولید سرما استفاده می شود که البته این سیکل تبرید نیز جهت خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور آنهم درجهت بالا بردن راندمان توربین گازی مورد استفاده قرا خواهد گرفت .

شکل (۲-۱)

 
فصل دوم

۱-۲- اساس کار توربین گازی از دید قوانین ترمودینامیکی
در ابتدا قبل از پرداختن به مسئله بازیابی حرارت از گازهای خروجی توربین ، بدلیل اینـــــکه از این حرارت می خواهیم در سیکل تبرید جهت خنک کاری هوای ورودی به کمپرسور از آن استفاده نمائیم بنابراین اجازه دهید ، دلا ئل اینکاررا که درپیش رو ثابت خواهیم کرد از عوامل بالا بردن راندمان توربین گازی است بیاوریم .
توربین های گـازی جزء ماشین های دوار سیـکل باز هستنـد که مـستقیما ً ازهـوای آزاد تنفـس می کنند . لذا عاملی که باعث تغییر شرایط هوای ورودی آنها گردد، موجب تغییر عملکرد توربین خواهد شد .یکی از این عوامل ، افزایش دمای هوای ورودی به کمپرسور می باشد . از آنجا که پره های واقع شده در ورودی کمپرسور غالــبا ً در یک زاویــه ای ثابت می شوند ، انتـظار می رود که این ماشینها ، در یک دور داده شده ، حجم ثابتی از هوای اتمسفری را در شرایط مختلف آب وهوایی از خود عبور دهند .بدیهی است که با افزایش دمای محیط چگالی هوا کاهش وبه تبع آن دبی جرمی عبوری توربین نیز طبق رابطه (۱-۲) کاهش پیدا می کند .
(۱-۲)                                                                                                               =
در این رابطه دبی جرمی ،    چگالی و دبی حجمی می باشند .
اما از آنجائیکه توان تولیدی توسط این ماشبنها ، رابطه مستقیم با دبی جرمی عبوری از آنها دارد، در شرایطی که چگالی هوا بخاطر افزایش دما کاهش می یابد ، قدرت خروجی توربین نیز افت پیدا می کند.تبعات ناشی از افزایش دمای محیط را ، از بعد دیگری نیز می توان مورد بررسی قرار داد.

رابطه (۲-۲) ، توان مصرفی یک کمپرسور به ازای واحد جرم عبوری از آن نشان می دهد .
(۲-۲)

رابطه بالا نشان می دهد که با افزایش دمای هوای ورودی کمپرسور (T1) ، انرژی مورد نیاز کمپرسورجهت فشرده کردن هوای ورودی افزایش پیدا کرده ودر نتیجه قدرت خروجی توربین برای راندن ژنراتور متصل به خود کاهش می یابد .

ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :۱۲۸

قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

—-

پشتیبانی سایت :       *        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

—  — —

[add_to_cart id=147350]

—-

پشتیبانی سایت :       

*