Get a site

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مهندسی کشاورزی

عنوان : خصوصیات جنگل شناسی حفره های تاج پوشش در یک جنگل تک گزیده راش شرقی

عنوان پایان نامه:

خصوصیات جنگل شناسی حفره های تاج پوشش در یک جنگل تک گزیده راش شرقی

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول: مقدمه و کلیات

۱-۱- مقدمه

 بوم­سازگان­ها محصول ارتباط متقابل جانداران، اقلیم، خاک و فرایند­های اختلال می­باشند (رنچ و همکاران[۱] ،۲۰۱۰) . جنگل­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ها، به عنوان مهم­­ترین بوم­سازگان­های خشکی در زمین، خدمات اساسی برای بشر از جمله چرخه مواد، حفاظت خاک، حفاظت تنوع زیستی، تنظیم شرایط اقلیمی و ذخیره منابع آبی را فراهم  می­سازند (بیا­او و همکاران[۲]، ۲۰۰۸). جنگل­ها، سیستم­های پویایی هستند که در معرض تغییرات دایمی می­باشند (استانسیو و اوهارا[۳]،۲۰۰۵) و پویایی یکی از ویژگی­های اصلی آنها است (فورر[۴]،۲۰۰۵). مناطق جنگلی همواره  تحت تأثیر عوامل طبیعی (مثل طوفان) یا انسانی (مثل بهره­برداری) هستند و این عوامل می ­تواند اثرات جدی بر بوم­نظام داشته باشد (لی گوت و همکاران[۵]، ۲۰۰۹). وجود اختلال برای توسعه، ساختار و ترکیب بوم­نظام­های جنگلی عامل بنیادین محسوب می­شود و وقوع آن از لحاظ زمانی و مکانی در جنگل متفاوت می­باشد (فلتون و همکاران[۶]،۲۰۰۶). واکنش جنگل­ها به دخالت­های طبیعی (مثل آتش، سیل، باد) و انسانی (مثل بهره­برداری) می ­تواند  مکانیسم­های تکاملی توده جنگلی را فراهم سازد (پدرسون و همکاران[۷]، ۲۰۰۸). اختلا­لات نقش حیاتی در پویایی جنگل ایفا  می­نمایند (کوک بل و همکاران[۸]، ۲۰۰۹) و بخش طبیعی و سازنده آن محسوب می­شوند (دیل و همکاران[۹]، ۲۰۰۰).

تاج­پوشش درختان جنگلی همواره در معرض حوادث مختلف قرار دارند  و شدت آنها بر ساختار توده، زادآوری، ترکیب گونه­ ها و تنوع گونه­ای موثر می­باشد(پرومیس و همکاران[۱۰] ،۲۰۰۹). اختلالات در تاج پوشش تأثیر زیادی بر پویایی جنگل از طریق افزایش نا­همگنی محیطی در آشکوب تحتانی اعمال می­ کند (دومکه و همکاران[۱۱]، ۲۰۰۷). یکی از چالش­های عمده شیوه ­های جنگل­شناسی و بوم­شناسی آگاهی از چگونگی توسعه ساختار جوامع گیاهی در جنگل­ها پس از ایجاد اختلال می­باشد (کوتس[۱۲]، ۲۰۰۲)که می ­تواند شامل تشکیل حفره تا حوادثی در سطح وسیع (مثل آتش و طوفان) باشد (فلتون و همکاران[۱۳]، ۲۰۰۶).  

به طور­کلی حوادثی نظیر بیماری (سامرفلد و همکاران[۱۴]، ۲۰۰۰؛ میلر و همکاران[۱۵]،  ۲۰۰۷؛ وپاکوما و همکاران[۱۶]، ۲۰۰۸) ، طوفان (کولینز و باتاگالیا [۱۷]، ۲۰۰۲ ؛ مولر و واگنر[۱۸]، ۲۰۰۳؛ کوکونن و همکاران[۱۹]،۲۰۰۸)،  آتش(زو و همکاران[۲۰]، ۲۰۰۷ ؛ بانال و همکاران[۲۱] ، ۲۰۰۷) و بهره برداری (میلر  و همکاران،۲۰۰۷ ؛ بانال و همکاران، ۲۰۰۷ ؛ تولدو اسوز و همکاران[۲۲] ،۲۰۰۹) در جنگل باعث صدمه یا برداشت درختان شده و به نوبه خود فضای باز را به وجود می­آورد که حفره تاج­پوشش نامیده می­شود. در بسیاری از تیپ­های جنگلی، فرایندهای ایجاد حفره مکانیسم اصلی اختلال محسوب می­شوند (هارت و گریسینو- مایر[۲۳]، ۲۰۰۹) و اختلالاتی که باعث تشکیل حفره­های تاج­پوشش می­شوند، ناهمگنی محیطی را به وجود می­آورند (ناجل و همکاران[۲۴]،۲۰۰۹ ). این حفره­ها در جنگل­های معتدله، گرمسیری و سوزنی­برگان شمالی مورد مطالعه قرار گرفته­اند (الیاس و دیاز[۲۵]، ۲۰۰۹).

شناخت پویایی حفره در جنگل­ها برای آگاهی از بوم­شناسی جنگل و مدیریت منابع تولید چوب مهم می­باشد (پاگنوتی و همکاران[۲۶]، ۲۰۰۷). آگاهی از اثرات دخالت عامل انسانی نظیر بهره برداری بر بوم­نظام و مقایسه آن با وقایع طبیعی برای توسعه بهره ­برداری پایدار بوم­شناختی بسیار مهم می­باشد  (رابرتز[۲۷]،۲۰۰۷). همانند جنگل­های طبیعی، یک جنگل مدیریت شده  می ­تواند دارای حفره به اندازه مختلف باشد (دوبرولسکا[۲۸]، ۲۰۰۶). فعا­لیت­های جنگل­داری  بوم­سازگان­های طبیعی را دچار تغییر  می­نماید  ( بوکارد و همکاران[۲۹]، ۲۰۰۸) و عملیات بهره ­برداری می ­تواند حفره­های تاج پوشش را در جنگل به وجود آورد (کوکونن و همکاران، ۲۰۰۸). در جنگل­های بهره ­برداری شده ممکن است نسبت بیشتری از مساحت آنها شامل حفره باشد؛ زیرا حفره­های حاصل از بهره ­برداری بزرگتر از حفره­های طبیعی می­باشد (پارک و همکاران[۳۰]، ۲۰۰۵). ایجاد حفره در عملیات بهره ­برداری فرصت مناسبی را برای تشکیل جنگل­هایی با ساختار مشابه جنگل­های طبیعی و کهن­سال فراهم می­سازد (دروسلر و لوپکه[۳۱] ، ۲۰۰۵).

امروزه آگاهی از فرایندهای طبیعی مثل توالی و حفره­ها در مدیریت جنگل از اهداف معمول به شمار می­رود (یورک و همکاران[۳۲] ، ۲۰۰۳). مطالعه در مورد  عکس­العمل فون، فلور و سایر فرایندهای جنگل در داخل حفره­های مصنوعی و توده جنگلی مجاور می ­تواند پایه و اساس ارزیابی شیوه ­های  جنگل­شناسی را تشکیل دهد (شومان و همکاران[۳۳] ، ۲۰۰۳).

۲-۱- تعریف مسئله

جنگل­های خزری با مساحتی حدود دو میلیون هکتار به طول ۸۰۰ کیلومتر و در دامنه ارتفاعی ۲۰ تا ۲۲۰۰ متر از سطح دریا در شمال ایران قرار گرفته­اند (طبری و اسپهبدی[۱] ، ۲۰۰۴؛ لیمایی و لوماندر۹ ، ۲۰۰۷ ). این جنگل­ها با عمر طولانی دو تا سه میلیون ساله جزء جنگل­های طبیعی و کهن به شمار می­روند (مروی مهاجر، ۱۳۷۶). جنگل­های راش که یکی از مهم­ترین و غنی­ترین بخش­های جنگل­های هیرکانی محسوب می­شوند در شیب­های شمالی کوه­های البرز قرار دارند (ساجدی و همکاران[۲]، ۲۰۰۴) و بر اساس آخرین آماربرداری سراسری جنگل­های شمال، این گونه از نظر تعداد ۶/۲۳ درصد و از نظر حجم۹۶/۲۹ درصد از موجودی جنگل­های شمال ایران را تشکیل می­دهد (امینی و همکاران ، ۱۳۸۸).

راش شرقی تنها گونه راش در جنگل­های شمال ایران است که جوامع تیپیکی از راشستان­های خا­لص یا ﺁ­میخته را به وجود می­ﺁورد (مصدق، ۱۳۷۷). از چهار دهه گذشته در طرح­های جنگل­داری نظام پناهی در   توده­های راش انجام شده است (ثاقب طالبی و شولتز[۳] ، ۲۰۰۲). امروزه بعد از ۴۰ سال ما می­توانیم اذعان کنیم که نظام پناهی برای توده­های راش ﺁمیخته و کوهستانی جنگل­های خزری مناسب نمی­باشد (مروی مهاجر، ۲۰۰۴). اخیراً در اغلب توده­های جنگلی، نظام تک­گزینی جایگزین سیستم پناهی شده است (ثاقب طالبی و شولتز، ۲۰۰۲) و نظام تک­گزینی (تک­درختی و گروهی) یک نظام جنگل­شناسی مطلوب برای توده­های راش طبیعی جنگل­های خزری محسوب می­شود (مروی مهاجر، ۲۰۰۴). شیوه تک­گزینی، شیوه­ای است که به منظور برداشت تک­درختان و یا گروهی از درختان در سرتاسر یک توده جنگلی طراحی شده است (فالک و همکاران[۴] ، ۲۰۰۸) و در مدیریت جنگل­های ناهمسال کاربرد دارد (کلوپ سیک و بون سینا[۵]، ۲۰۰۹).

در جنگل­های معتدله اختلالات با مقیاس کوچک که باعث افتادن تک­درختان و گروه­هایی از آنها و در نهایت منجر به تشکیل حفره می­شود نقش مهمی در هدایت پویایی توده­های جنگلی ایفا می­نماید (ناف و ولف ،۲۰۰۷). مشاهدات حاکی از ﺁن است که همانند جنگل­های راش اروپایی یاغربی    (Fagus sylvatica L) دخالت­های جنگل­شناسی در جنگل­های هیرکانی منجر به ایجاد حفره­هایی در سطوح کوچک و بزرگ شده است (موسوی و همکاران ، ۱۳۸۲).

باتوجه به اجرای شیوه تک­گزینی درختی در جنگل­های راش (قطعات۳ و۴ سری الندان ساری) در سال ۱۳۸۰ و تشکیل حفره­ به انداره­های مختلف در جنگل مورد نظر، مطالعه درباره خصوصیات  جنگل­شناسی حفره­ها مانند زادآوری، ویژگی­های خاک، تنوع پوشش گیاهی کف و پهنای حلقه­ های رویشی و تعداد و زی­توده کرم­های خاکی و مقایسه­ آن با توده جنگلی مجاور بهره ­برداری نشده برای اولین بار به صورت ترکیبی انجام شد.  نظر به اینکه توده­های جنگل طبیعی راش در شمال ایران به صورت دانه زاد  ناهمسال­می­باشند (فلاح وهمکاران ، ۱۳۷۹) و شیوه جنگل­شناسی مورد قبول سازمان جنگل­ها و مراتع نیز هدایت توده­های مذکور به شیوه تک­گزینی است ، از این رو در اجرای طرح­های جنگل­داری به روش دانه­زاد نا­همسال باید اطلاعاتی درباره بهترین وضعیت طبیعی و موجود توده­های راش در جنگل­های طبیعی به دست آید (فلاح و همکاران ، ۱۳۸۴). بنا­براین جهت اطلاع از روند توسعه و گسترش پایدار جنگل­ها بایستی نتایج حاصل از اجرای طرح­های جنگل­داری مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرند (دردی تکه و همکاران، ۱۳۸۲). با مطالعه دقیق اثرات  شیوه ­های جنگل­شناسی می­توان در مدیریت مناطق جنگلی  و در هنگام اجرای               طرح­های جنگل­داری به موفقیت بیشتری در حفظ بوم­سازگان جنگل نایل شد.

تحقیق حاضر در صدد پاسخگویی به سؤالات به شرح زیر بود:

۱- اندازه حفره و میزان روشنایی چه تأثیری بر تنوع پوشش گیاهی کف جنگل و خواص فیزیکو-شیمیایی خاک  دارد؟

۲- در حفره­های با سطوح مختلف، رویش شعاعی درختان حاشیه حفره­ها (چهار جهت اصلی جغرافیایی) و وضعیت شاخه­دهی آن­ها چگونه است؟

۳- با توجه به حفره­های ایجاد شده با سطوح مختلف و میزان روشنایی، وضعیت کمی زادآوری راش و سایر گونه­ها چگونه می­باشد؟

۴- آیا وضعیت تنوع و زی­توده کرم­های خاکی در حفره­ها با توده­های مجاور آنها متفاوت می­باشد؟

۵- وضعیت زادآوری، تنوع گونه ­های علفی و چوبی، میزان رویش شعاعی در درختان آشکوب فوقانی، خواص خاک  در توده مجاور (اطراف حفره­ ها) نسبت به حفره­ ها چگونه است؟

۳-۱- فرضیه های تحقیق

۱- حداکثر زادآوری در حفره­های کوچک مشاهده می­شود

۲- تنوع گونه­های علفی و چوبی در حفره­های بزرگ بیشتر از حفره­های کوچک است

۳- میزان رویش شعاعی درختان راش رو به حفره­ها و پشت به حفره­ها بعد و قبل از انجام عملیات برش نسبت به یکدیگر و توده­های مجاور متفاوت می­باشد.

۴- میزان روشنایی، وضعیت زادآوری، تنوع گونه­ های علفی و چوبی، خواص خاک  در توده مجاور (اطراف حفره­ها) نسبت به حفره­ها  متفاوت می­باشد.

۵- با افزایش مساحت حفره، تنوع و زی­توده کرم­های خاکی افزایش می­یابد.

۴-۱- اهداف تحقیق

۱- تعیین مناسب­ترین مساحت حفره و پیشنهاد آن برای عملیات نشانه­گذاری درختان راش درشیوه تک­گرینی درختی

۲- تعیین میزان رویش­شعاعی درختان حاشیه حفره­ها و مقایسه آن­ها با رویش شعاعی قبل از تشکیل حفره

۳- تعیین وضعیت تنوع گونه­های علفی و چوبی در حفره ­ها

۴ – تعیین ویژگی­های فیریکو- شیمیایی خاک در حفره ­ها

۵- تعیین میزان رویش شعاعی درختان، تنوع گونه ­های علفی و چوبی و خصوصیات فیریکو شیمیایی خاک در توده­جنگلی اطراف حفره­ها

۶- تعیین تنوع و زی­توده کرم­های خاکی و ارتباط آنها با خصوصیات فیزیکو- شیمیایی خاک حفره­ها و  توده­ های مجاور آنها

۵-۱- حفره ­های تاج­پوشش در جنگل

مفهوم حفره برای اولین بار توسط وات (۱۹۴۷) مطرح شد (هوث و همکاران[۱]، ۲۰۰۶ ؛ نیوتون[۲]،     ۲۰۰۷؛ ژیان  و همکاران[۳] ، ۲۰۰۸) و او از این اصطلاح برای توصیف فضای باز ایجاد شده در جنگل به علت مرگ درخت استفاده نمود (نیوتون ، ۲۰۰۷). حفره­ها در اثر مرگ یا آسیب یک یا چند درخت آشکوب فوقانی تشکیل شده و فضاهای باز کوچک در تاج­پوشش جنگل هستند که سطحی کمتر از ۱/۰ هکتار در تیپ­های مختلف جنگل را اشغال می­نماید (یاماموتو[۴]، ۲۰۰۰ ). به عقیده وان- ایسنرود و همکاران[۵] (۲۰۰۰) حفره­های تاج پوشش در اثر نابودی عناصر ساختاری جنگل به وجود می­آیند. مکانیسم­های مختلفی منجر به حذف (برداشت) درختان آشکوب فوقانی و ایجاد حفره­های تاج پوشش می­شوند (هارت و گریسینو – مایر[۶]، ۲۰۰۹) به طوری که  میزان نفوذ نور در آنها بیشتر از توده­جنگلی مجاور می­باشد (بانال و همکاران ، ۲۰۰۷).      حفره­های تاج پوشش جنگل سیستم­های  پویایی می­باشند که از نظر ایجاد و توسعه متنوع­اند و گاهی نیز با حفره­های دیگر ترکیب و در نهایت ناپدید می­شوند؛ همه این مراحل می ­تواند هم­زمان در سطح توده­جنگلی اتفاق بیا­فتد (اوت و جودی [۷] ، ۲۰۰۲).

از دهه ۱۹۸۰، حفره­های تاج­پوشش مورد توجه بوم­شناسان قرار گرفته که هدف اصلی آنها آگاهی از عمل­کرد بوم­سازگان­های جنگلی و تهیه اطلاعات مفید برای مدیریت جنگل بوده (ناف و ولف[۸]،۲۰۰۷) و  دیر زمانی است که به عنوان مؤلفه مهمی در بوم­سازگان­های جنگلی مطرح شده است (فاهی و پیوت من[۹] ،۲۰۰۸ ). آگاهی از خصوصیات فیزیکی، فلوریستیک و ساختاری حفره­ها در مطالعه پویایی حفره­ها ضروری است ؛ چرا که اطلاعات کسب شده در زمان معین، واکنش گونه و یا گروهی از گونه­های گیاهی نسبت به شرایط محیطی حاصل از اختلال را منعکس می­سازد (مارتینز و رودریگرز[۱۰] ، ۲۰۰۲).

هنگامی که حفره­ای در جنگل به وجود می­آید، مجموعه ­ای از تغییرات فیزیکی و بیولوژیکی رخ داده و این تغییرات تفاوت­های محیطی را افزایش می­دهد (ژاﺋو و همکاران[۱۱] ، ۲۰۰۵؛ زو  و همکاران ، ۲۰۰۷) که در پویایی جمعیت گونه­های گیاهی مؤثر می­باشد (جیلیام[۱۲] ، ۲۰۰۷). خرداقلیم در داخل حفره و اطراف آن بعد از تشکیل حفره تغییر می­یابد (زو و همکاران ، ۲۰۰۷). ایجاد حفره در جنگل  می ­تواند منجر به تغییر در پویایی گونه و فرایندهای بوم­شناختی آن شود (رایت و همکاران[۱۳]، ۱۹۹۸) و همچنین به طور مستقیم بر مقدار نور، الگوی باد و کمیت بارش مؤثر باشد (عبدالطیف و بلکبرن[۱۴] ،۲۰۰۹). به علت افزایش نور و کاهش جذب آب در گیاهان، دمای سطح و مقدار رطوبت خاک  معمولاًً در حفره­ها بیشتر از توده جنگلی متراکم مجاور می­باشد و همچنین تجزیه ماده آلی و معدنی شدن عناصر غذایی ممکن است در حفره­ها بیشتر از  توده­جنگلی متراکم مجاور باشد (شارن­ بروک و باک­هایم[۱۵]، ۲۰۰۷) هر چند میزان رطوبت خاک در نقاط مختلف حفره متفاوت است. شرایط نور در داخل حفره­ها متفاوت می­باشد و عوامل فاصله از حاشیه حفره، جهت از مرکز حفره و سایه ایجاد شده به وسیله گیاهان مجاور و بقایای گیاهی  نقش مهمی در ناهمگنی نور در داخل حفره­ها دارند (گری و اسپایز[۱۶] ، ۱۹۹۹).

تغییر در اندازه حفره بر ترکیب گونه، رویش و پراکنش ارتفاعی لایه زادآوری تأثیر­گذار می­باشد (استی دنیز و همکاران[۱۷] ، ۲۰۱۰). عواملی نظیر اندازه حفره، زمان(فصل) تشکیل حفره و سن حفره تأثیر زیادی بر خرداقلیم و پراکنش بذر در حفره­ها دارند و بر شرایط تجدید حیات درحفره­ها و اختلاف بین ساختار جنگل در حفره­ها و توده جنگلی فاقد حفره اثرات مستقیم اعمال می­نماید (لانگ و یو[۱۸]، ۲۰۰۸).

درختان پیرامون حفره­ها به ویژه در حاشیه­ی ­آنها تأثیر زیادی بر شرایط محیطی حفره­ها دارند و این اثرات توزیع منابع را در امتداد حاشیه حفره­ها تغییر می­دهد که می ­تواند باعث تقسیم­بندی آنها شود                   (دوچان­تال و همکاران[۱۹] ،۲۰۰۳ ). حفره­ها اغلب باعث تغییر شرایط اقلیمی در اشکوب تحتانی شده که در نهایت تغییراتی در ساختار و تر­کیب جنگل (کلینتون[۲۰]، ۲۰۰۳ ) به ویژه در جنگل­های معتدله که آشکوب تحتانی بسیار متنوع می­باشد (جیلیام، ۲۰۰۷)  به وجود می­آورد و منجر به تشکیل طبقات سنی مختلف و در نهایت تاج­پوشش چند آشکوبه می­شوند (تیل وپراکیس[۲۱] ، ۲۰۰۹). از اینرو، حفره­ها یک منبع مهم تغییر در ترکیب و تنوع جوامع­گیاهی به شمار می­آیند (سیدلاوا و همکاران[۲۲] ،۲۰۰۹)؛ و ترکیب و ساختار بسیاری از جوامع گیاهی را می­توان مشاهده نمود که در نتیجه عکس­العمل گونه­های مختلف به اندازه، فراوانی و پراکنش حفره­ها به وجود آمده­اند (نیوتون ، ۲۰۰۷).

فرایندهای تشکیل حفره تا حدی ساختار جنگل را تعیین می­ کنند و نقش مهمی را در حفاظت غنای گونه­های گیاهی ایفا می­نمایند (موسکولو و همکاران[۲۳] ، ۲۰۰۷). حفره­های تاج پوشش باعث افزایش میزان نور و در بسیاری موارد موجب افزایش عناصر­غذایی می­شود، اما این تغییرات به موقعیت و اندازه حفره بستگی دارد (گال هیدی و همکاران[۲۴] ، ۲۰۰۶). حفره­های تاج­پوشش شرایط نور، دما و رطوبت در بستر جنگل را تغییر می­ دهند (هولسکا[۲۵] ، ۲۰۰۳).

در مناطقی که حفره­ها تشکیل می­شوند فضای آزاد برای  تجدید حیات جنگل به وجود می­آید و تغییرات حاصله و ناهمگنی محیطی در داخل حفره­ها و اطراف آنها به حضور، رشد، توسعه و تنوع گیاهان تأثیر می­گذارد (وان ایسنرود وهمکاران ، ۲۰۰۰) و نقش مهمی را در هدایت پویایی توده­های­جنگلی ایفا می­نمایند (ناف و ولف ، ۲۰۰۷). به علت اینکه حفره­های تاج پوشش ساختار، ترکیب و شرایط محیطی جنگل را تغییر می­دهد، اثرات لاشبرگ و عوامل دیگر که بر زادآوری گیاهان مؤثر می­باشد ممکن است بین حفره­ها و تاج­پوشش متراکم جنگل متفاوت باشد (دوپوی و چازدن[۲۶]، ۲۰۰۸). حفره­های تاج پوشش برای حفاطت  تنوع­زیستی و چرخه­حیات جنگل عامل مهمی تلقی می­شوند (وان ایسنرود و همکاران ، ۲۰۰۰) و نقش مهمی را در زادآوری جنگل از طریق  آماده­سازی زیستگاه برای نهال­ها  (نوماتا و همکاران[۲۷] ، ۲۰۰۶ ) و پیوستگی (پر شدن) تاج­پوشش درختان اعمال می­ کنند (شومان و همکاران ، ۲۰۰۳).

بر اساس نظریه پویایی حفره­ها، تفاوت در توانایی بردباری به سایه بر الگوی مکانی و زمانی رویش گونه­های درختی مؤثراست (بودریو و لوز[۲۸] ، ۲۰۰۵ ). به طور کلی بسته (پر) شدن حفره­های تاج­پوشش از طریق رویش نهال­های درختان در آشکوب تحتانی واقع در حفره­ها و گسرش جانبی تا­ج درختان آشکوب فوقانی در حاشیه آنها انجام می­گیرد (پدرسون و هاوارد[۲۹]، ۲۰۰۴). حفره­های تاج­پوشش در اثر جوانه­زدن بذرهای خفته در خاک، جست­دهی برخی گونه­های گیاهی، جوانه­زنی بذر­های انتقال یافته توسط باد یا جانوران به داخل حفره و رویش نهال­های مغلوب، تاج پوشش بسته را تشکیل می­ دهند (فاین زینگر[۳۰] ، ۱۹۸۹ ). رژیم حفره­های تاج پوشش تحت تأثیر الگوهای اقلیمی، توپوگرافی، آفات و بیماری­ها و ویژگی­های فیزیولوژیکی درختان می­باشد (آبه و همکاران[۳۱] ،۱۹۹۵ ). این متغیرها می ­تواند مستقیم و یا غیرمستقیم در تشکیل  حفره­ها مؤثر باشند (آلم­کویست[۳۲] ،۲۰۰۲ ).

یک حفره تاج­پوشش هنگامی بسته خواهد شد که درختان داخل حفره (حاصل از زادآوری جدید) به دوسوم ارتفاع درختان مجاور خود رسیده باشد (آلم­کویست ،۲۰۰۲). تیرل و کرو[۳۳] (۱۹۹۴) سه معیار را برای بسته (پر) بودن حفره­ها ارائه داده­اند: ارتفاع درختان در حفره­ها نصف یا دوسوم ارتفاع درختان اطراف، قطر برابر سینه درختان در حفره­ها بیشتر از ۲۵ سانتی­متر و تراکم تاج­پوشش به­طوری­که حفره بآسانی قابل تشخیص نباشد.

 آگاهی از ارتباط بین اندازه حفره و تغییرات محیطی و اثر آنها بر زادآوری از مفاهیم ضروری برای توسعه تکنیک­های جنگل­داری نزدیک به طبیعت می­باشد (گال هیدی و همکاران ، ۲۰۰۶). مطالعات پویایی حفره­ها، سهم زیادی در میزان آگاهی در رابطه با نقش اختلالات  با مقیاس کوچک در بوم­سازگان­های جنگلی داشته است (کوتس،۲۰۰۲). اثرات حفره­های  تاج­پوشش بایستی به خوبی شناسایی شده و این مسأله برای احیای بوم­سازگان­های تخریب شده و مدیریت علمی بوم­سازگان­های جنگلی بسیار مهم می­باشد (ژیان، ۲۰۰۸).

۱Huth et al.                                         ۶Hart&Grissino-Mayer

۲Newton                                  ۷ Ott&Juday

۳ Xian et al.                                        ۸Naaf&Wulf

۴ Yamamoto                                     ۹ Fahey&Puettman

۵ Van-Eysenrode et al.                           

[۱۰] Martins&Rodrigues                                   ۵AbdLatif&Blackburn                   

   ۲ Zhao et al.                                                  ۶ Scharenbrock&Bockheim

  ۳ Gilliam                                                        ۷ Gray&Spies

   ۴  Wright et al.                                               ۸St-Dentis et al.                                  .

 ۱ Lang &Yu                                      ۷Galhidy et al.                                                                                                      

[۱۹] De Chantal et al.                               ۸Holeska

[۲۰] Clinton                                                                                                                   

[۲۱] Thiel &Prakis                                          

۵Seidlova et al

[۲۳] Muscolo et al                                                               

[۲۶] Dupuy&Chazden                                            ۵Feinsinger            

[۲۷] Numata et al.                                                    ۶Abe et al.                                      

[۲۸]Bodreau&laws                                                  ۷Almquist et al.                                    

۴ Pederson&Howard                                           ۸Tyrrell &Crow

Sajedi et al.                                                                                                                      

[۳] Sageb-Talebi&Schultz

[۴] Falk et al.

[۵] Klopcic&Boncina

[۱]Rentch et al.                                                    ۴Fuhrer                                ۷Pederson et al.             ۱۰ Promis et al.

[۲] Biao et al.                                                       ۵Legout et al.                      ۸ Kucbel et al.

[۳] Stancioiu&Ohara                                           ۶ Felton et al.                       ۹Dale et al.

[۱۱] Domke et al.                              ۶Vepakamma et al.                            ۱۱ Banal et al.                       ۱۶Pagnutti et al.                           

[۱۲] Coates                                        ۷Collins&Battaglia                           ۱۲Toledo-Aceves et al.                    

[۱۳] Felton et al.                                ۸ Muller&Wagner                            ۱[۱۳]Hart&Grissino-Mayer

[۱۴] Sommerfeld et al.                       ۹Kukkonen et al..                             ۱۴ Nagel et al.     

۵Miller et al.                                 ۱۰Zou  et al.                                      ۱۵ Elias& Dias             

۱Roberts

[۲۸] Dobrowolska                                           ۶york et al.                              

[۲۹] Bouchard et al.                                        ۷ Schumann et al.                          

۴Park et al.                                                  ۸Tabari&Espahobi

۵ Droβler &Lupke                                       ۹ Limaei& Lohmander

تعداد صفحه : ۱۳۰

قیمت : ۱۴۷۰۰تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

 

[add_to_cart id=154305]

—-

پشتیبانی سایت :       

*