پایان نامه ارشد مهندسی برق: تشخیص تهاجم در شبکه های کامپیوتری

پایان نامه رشته مهندسی برق

با عنوان : تشخیص تهاجم در شبکه های کامپیوتری با بهره گرفتن از شبکه عصبی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق- الکترونیک
عنوان:
تشخیص تهاجم در شبکه های کامپیوتری با بهره گرفتن از شبکه عصبی

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
چکیده
در این پژوهش، سیستم های تشخیص تهاجم به شبکه های رایانهای مبتنی بر ساختار شبکه های عصبی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفتهاند. استفاده از شبکه عصبی در این سیستم ها باعث بالا رفتن انعطاف پذیری سیستم میشود. از سوی دیگر، بکارگیری شبکه عصبی، سیستم را قادر به یادگیری رفتار حملات میکند، تا بتواند بدون نیاز به بهنگام سازی قادر به تشخیص حملات جدید شود. در این سمینار، عملکرد شبکه های عصبی MLP، SOM و ART در سیستم های تشخیص تهاجم بررسی شده است.
مقدمه
شبکه های کامپیوتری علیرغم منافعی از قبیل اشتراک قدرت محاسباتی و منابع، خطراتی را نیز خصوصا در زمینه امنیت سیستم به همراه آوردهاند. در طی دو دهه اخیر تلاشهای تحقیقاتی فراوانی در زمینه امنیت شبکه صورت گرفته و تکنیکهای مختلفی برای ساختن شبکه های امن ارائه شده اند. در این سمینار عملکرد شبکه های تحت سرپرست MLP و بدون سرپرست SOM و ART  در تشخیص تهاجم به شبکه های رایانهای بررسی شده است. در فصل ۱ کلیات این پژوهش شامل هدف، تحقیقات انجام شده و نحوه انجام پژوهش بررسی شده است. فصل ۲ توضیحاتی در خصوص آشنایی با شبکه های عصبی ارائه شده است. در فصل ۳ سیستم های تشخیص تهاجم به همراه انواع و نحوه کار آنها بررسی شده است. همچنین در مورد برخی انواع حملات قابل تشخیص توسط این سیستم ها نیز توضیحاتی ارائه شده است. فصل ۴ به بررسی مطالعات انجام شده در خصوص به کارگیری روش های عصبی MLP، SOM و ART در تشخیص تهاجم پرداخته است. در پایان فصل ۵ نیز شامل نتیجه گیری و بیان پیشنهادات لازم می باشد.
فصل اول
کلیات
۱-۱- هدف
با رشد تکنولوژیهای مبتنی بر اینترنت، کاربرد شبکه های رایانه ای در حال افزایش است و در نتیجه تهدیدات حملات رایانهای نیز گسترش مییابد. در برخی موارد خسارات ناشی از حملات رایانه ای برای سازمانها به میلیونها دلار میرسد و حتی گاهی مواقع این خسارات جبران ناپذیر هستند. بنابراین، امروزه تشخیص تهاجم بیشتر از هر زمان دیگری توجه محققان را به خود جلب کرده است. سیستم تشخیص تهاجم، یک سیستم مدیریت امنیت برای شبکه ها و رایانهها میباشد. این سیستم ها به دو دسته سیستم های تشخیص تهاجم مبتنی بر میزبان و سیستم های تشخیص تهاجم مبتنی بر شبکه تقسیم می شوند. در این پژوهش از سیستم های تشخیص تهاجم مبتنی بر شبکه استفاده شده است.
براساس روش تحلیل و تشخیص نیز سیستم های تشخیص تهاجم به دو دسته اساسی سیستم های تشخیص سوءاستفاده و سیستم های تشخیص ناهنجاری تقسیم میشوند. در مدل تشخیص سوءاستفاده، از نشانه های شناخته شدهای که در رابطه با تهاجمات یا آسیب پذیریها وجود دارد، استفاده شده و سیستم به دنبال فعالیتهایی میگردد که مشابه این نشانه ها باشند. در این مدل نیاز به بهنگام سازی مداوم نشانه ها وجود دارد. هدف در این پژوهش، بررسی برخی روش های ممکن برای بالا بردن انعطاف پذیری سیستم های تشخیص تهاجم میباشد تا نیاز به بهنگام سازی سیستم از بین برود و سیستم توانایی شناسایی حملات ناشناخت های که قبلا ندیده است، را داشته باشد.
یکی از روش های مطرح در تشخیص تهاجم، بهره گیری از شبکه های عصبی مصنوعی است. در سالهای اخیر بسیاری از کارهای انجام شده در زمینه تشخیص تهاجم، برروی این موضوع تمرکز نموده اند. استفاده از شبکه عصبی در تشخیص تهاجم باعث بالا رفتن انعطاف پذیری میشود. از مزایای شبکه عصبی می توان به قابلیت تحلیل داده های غیرکامل شبکه و نیز قابلیت یادگیری آنها اشاره نمود. بنابراین سیستم های تشخیص تهاجم مبتنی بر شبکه عصبی قابلیت یادگیری رفتار حملات را دارند و قادر هستند حملات جدید را بدون بهنگام سازی سیستم تشخیص دهند. این سیستم ها ابتدا براساس رفتارهای طبیعی و یا حمله و یا ترکیبی از هردوی آنها آموزش یافته، سپس جهت تشخیص تهاجم به کار برده میشوند.
تعداد صفحه : ۱۲۱
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

—-

پشتیبانی سایت :       

*         [email protected]