Get a site

پایان نامه ارشد مهندسی برق مخابرات: طراحی یک لینک نوری با بهره گرفتن از نرم افزار

پایان نامه رشته مهندسی برق مخابرات

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

طراحی یک لینک نوری با بهره گرفتن از نرم افزار

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
چکیده:
رشد سیستم های مخابرات نوری در دو دهه گذشته بسیار چشمگیر بوده است. ارائه سرویس های مختلف مستلزم ارائه پهنای باند وسیع و سرعت بالا جهت پوشش آنها است. در آینده شبکه های مخابراتی بزرگ با افزایش تعداد مشترکین و سرویس دهی متنوع به آنها به سرعت های ارسال بالا و چندین تراهرتزی نیازمند است. فیبر نوری و سایر ادوات نوری به دلیل داشتن قابلیت های مناسب در ارائه سرعت های بالا و پهنای باند وسیع در تبادل اطلاعات و به جهت رشد تکنولوژیکی در زمینه ساخت و به کارگیری ادوات نوری مناسب مانند فیبرهای نوری با افت کم و تقویت کننده های تمام نوری و لیزرهای باند باریک و غیره به عنوان روشی مناسب در حل مشکلات شبکه های حال و آینده مورد توجه هستند، این مزیت ها سبب شده که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گیرد. که متعاقبا پیشرفت های قابل ملاحظه ای صورت گرفته که از جمله این پیشرفت ها ظهور سیستم های WDM (مالتی پلکسینگ طول موج) بود. طراحی لینک های TDM (مالتی پلکسینگ زمان) با توجه به ناچیز بودن آثار غیرخطی آنها مشکل نمی باشد؛ اما در سیستم های چند کاناله با بالا رفتن تعداد کانال ها اثرات غیرخطی افزایش پیدا می کند، که دیگر قابل صرفنظر کردن نیست با توجه با دشواری محاسبه آثار غیرخطی به صورت دستی، تهیه یک نرم افزار که این عملیات را به طور ماشینی انجام دهد بسیار مفید خواهد بود.
مقدمه:
سیستم های نوری به عنوان یک صنعت استراتژیک و تنها راه حل انتقال اطلاعات در بزرگراه های اطلاعاتی با سرعت بالا و پهنای باند بالا مطرح می باشد، که هر روز بر تعداد و ظرفیت آنها افزوده می شود. طراحی لینک های نوری یکی از مهمترین فاکتورهای تضمین کیفیت سرویس ها در سیستم های نوری می باشد، هر سیستم نوری شامل سه بخش اصلی فرستند ه و خط انتقال و گیرنده است که طراحی پارامترها با در نظر گرفتن محدودیت ها و مشخصات بحث اصلی این پایان نامه را تشکیل می دهد؛ جزئیات آن در فصل های آینده مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. شبکه های نوری از بهم پیوستن لینک های نوری ایجاد می شوند، که این لینک ها را نیز با توجه به تعداد کانال ها دو دسته چند کاناله (مالتی پلکس تقسیم طول موجی موسوم به شبکه های WDM) و تک کاناله (مالتی پلکس تقسیم زمانی موسوم به شبکه های TDM) تقسیم می کنند. واضح است که در طراحی لینک های WDM متناسب با افزایش تعداد کانال ها حساسیت و پیچیدگی آن بیشتر می گردد.
فصل اول
مقدمه ای بر مخابرات نوری
۱-۱- سیر تاریخی ارتباطات نوری
استفاده از امواج نور مرئی یا روشنایی در ارتباطات، سالیات متمادی معمول بوده است. نور برای ارتباطات دید مستقیم (آتش و آیینه باز تابشی) از هزاران سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت. پیشرفت های حقیقی از قرن ۱۹ میلادی با بهبود ارتباطات دید مستقیم آغاز شد.
بعد از اختراع لیزر در سال ۱۹۶۰ میلادی، ایده بکارگیری فیبر نوری برای انتقال اطلاعات شکل گرفت. فیبرهای نوری در ابتدا تضعیفی در حدود ۱۰۰۰dB/km از خود نشان دادند که قابل قیاس با کابلهای هم محور نبودند. در سال ۱۹۶۴ پیشنهاد تئوری موجبر شیشه ای کم تلفات توسط Charles Kao به عنوان محیط انتقال برای مسافت های طولانی مطرح شد. و اولین فیبر شیشه ای با تلفات زیر ۲۰dB/Km در آمریکا توسط Corning glass ساخته شد. که عملا برای انتقال اطلاعات مخابراتی قابل استفاده نبود.
در سال ۱۹۷۶ با کوشش فراوان محققین تلفات فیبر نوری تولیدی شدیدا کاهش داده شد و به مقداری رسید، که قابل مقایسه (افت حدود ۵dB/KM) با کابل های کوکسیال مورد استفاده در شبکه مخابرات بود، و برای اولین بار فیبر نوری به صورت تجاری به کار گرفته شد. در مدتی کمتر از ۱۰ سال افت کابلها به کمتر از ۵dB/KM و فن آوریهای اتصال به روش های مناسب با افت کم تکامل پیدا کرد.
لیزرهای نوری در ابتدا عمری در حدود چند ساعت داشتند، با پیشرفت های مهمی که در ساختار آنها به وجود آمد در سالهای ۱۹۷۷ طول عمر آنها بیشتر از ۷۰۰ – ۱۰۰۰ ساعت رسید. بعد از این دوران سیستم های نوری به طور تجاری مورد استفاده قرار گرفتند و با توجه به پیشرفت های فوق العاده امروزه مهمترین سیستم های انتقال بخصوص در شبکه های زیرساخت محسوب می گردند. امروزه بیش از ۹۰% ارتباطات راه دور و ۵۰% شبکه های تلفن محلی، بیشتر شبکه های کامپیوتری محلی، تلویزیون های کابلی و همچنین سیستم های نظارتی و سیستم مراقبتی از راه دور از فیبر نوری استفاده می شود.
تعداد صفحه : ۱۲۲
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

 

**

—-

پشتیبانی سایت :       

****         [email protected]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *