Get a site

پایان نامه بررسی فقهی پوشش در قرآن کریم

پایان نامه بررسی فقهی پوشش در قرآن کریم

پایان نامه رشته الهیات

گرایش : فقه و مبانی حقوق

واحد علوم و تحقیقات کرمان

پایان نامه  الهیات (M.A)

گرایش فقه و مبانی حقوق

عنوان:

بررسی فقهی پوشش در قرآن کریم

استاد راهنما:

دکتر امان الله علیمرادی

فهرست مطالب:
چکیده ۱
فصل اول: کلیات تحقیق
۱-۱- مقدمه. ۳
۱-۲- بیان مساله. ۴
۱-۳- ضرورت اهداف و اهمیت موضوع. ۴
۱-۴- سؤالات تحقیق ۵
۱-۵- فرضیه ‏های تحقیق ۵
۱-۶- روش تحقیق ۷
۱-۷- مروری بر ادبیات و پیشینه تحقیق ۸
۱-۸- تعریف واژه‏ها و اصطلاحات. ۱۳
فصل دوم: مفهوم شناسی
۲-۱- حجاب. ۱۵
۲-۲- خمار. ۱۷
۲-۳- جلباب. ۱۹
فصل سوم: حدود پوشش
۳-۱- حدود پوشش از نظر فقهای پیشین شیعه. ۲۲
۳-۲- حدود حجاب در روابط زن و مرد. ۲۶
۳-۳- کیفیت پوشش زن و مرد. ۲۷
۳-۴- کیفیت پوشش سراسری و شرایط آن. ۳۱
۳-۵- آیات مربوط به کیفیت ارتباط با نامحرم. ۳۶
۳-۶- تقسیم بندی حدود پوشش. ۴۲
۳-۷- نگاهی بر شبهات. ۴۴
۳-۸- بازتاب رعایت حدود پوشش مناسب. ۴۸
۳-۹- حدود پوشش بین زن ومرد. ۵۰
۳-۱۰- احادیث نبوی ۵۲
فصل چهارم: فلسفه پوشش
۴-۱- فلسفه پوشش. ۵۵
۴-۲- فلسفه تائید اسلام بر مسئله حجاب. ۵۶
۴-۳- منظور از غض بصر. ۵۸
۴-۴- فلسفه حجاب از دیدگاه موافقان حجاب. ۵۸
۴-۵- فلسفه حجاب از دیدگاه مخالفان. ۵۹
۴-۶- حجاب و پوشش. ۶۰
۴-۶-۱ فلسفه‌ی فردی حجاب و پوشش. ۶۰
۴-۶-۲ فلسفه اجتماعی حجاب و پوشش. ۶۱
۴-۷- فلسفه اصل وجوب پوشش. ۶۲
۴-۸- فلسفه حجاب از دیدگاه مسلمانان. ۶۳
۴-۹- فلسفه حکم پوشش. ۶۴
۴-۱۰- شواهد روایی ۶۵
۴-۱۱- فلسفه تفاوت پوشش زن و مرد. ۶۷
۴-۱۲- فلسفه حجاب و افزایش التهاب. ۶۹
فصل پنجم: نتایج و پیشنهادات
۵-۱- نتیجه گیری ۷۲
منابع و مآخذ ۷۵
فهرست منابع فارسی ۷۵
چکیده انگلیسی ۷۷
چکیده 
حجاب فیزیکی بدن، همان محوری است که مورد توجه اکثر علما و فقها بوده است، این بخش از حجاب محسوس ترین و ملموس ترین بُعد می باشد. در پایان نامه حاضر، پوشش وحجاب از دیدگاه قرآن کریم مورد بررسی قرار گرفته که در ابتدا به پیشینه و مفاهیم مختلفی درباره پوشش وحجاب اشاره شده است، سپس ازموضوعات زیر سخن رفته است: حدود پوشش زن و مرد، فلسفه پوشش که در  قرآن کریم چون سوره های احزاب و نور به این بعد از حجاب با عنوان خمار و جلباب تاکید ویژه شده است. در پایان نتیجه حاصل از دامنه تحقیق که از طریق منابعی چون تفحص درسور قرآن کریم و بررسی پایان نامه هایی که در زمینه پوشش و حجاب کار شده اند را ذکر نموده ایم.
۱-۱- مقدمه
پوشش در کلام الله مجید در سوره های نور و احزاب به صراحت و وضوح تبیین شده است. «در این آیات شریفه حدود پوشش، آثار و کارکردهای آن بیان گردیده است؛ در حقیقت، پوشش زن  ومرد مسلمان به فتوای همه ی مراجع معروف تقلید در این زمان یکی از ضروریات دین است.»
لزوم پوشیدگی براساس شش دلیل قطعی قابل اثبات است که هر یک به تنهایی برای اثبات ضرورت پوشش کافی است: – قرآن کریم، روایات شریفه، سیره ی اهل بیت علیه السلام، براهین عقلی، فطرت و طبیعت انسانی و تاریخ.
نکته مهم در بررسی پوشش از نظر دین مبین اسلام، این است که نگرشی مطابق با فطرت و هویت حقیقی زنان است که نه تنها یک بُعدی نبوده، بلکه همه­ی ابعاد و جوانب شخصیت زن ومرد مسلمان در بُعد مادی و معنوی را مدّ نظر قرار داده است. از این روی در این پایان نامه ، پوشش از دیدگاه قرآن کریم مورد بررسی قرار گرفته است.
بدون شک، پوشش زن در برابر مردان بیگانه، یکی از ضروریات دین اسلام است. قرآن کریم می‏فرماید: «و به بانوان باایمان بگو چشم‏های خود را فروپوشند و عورت‏های خود را از نگاه دیگران پوشیده نگاه دارند و زینت‏های خود را، جز آن مقداری که ظاهر است، آشکار نسازند و روسری‏های خود را بر سینه خود افکنند و زینت‏های خود را آشکار نسازند؛ مگر برای شوهرانشان، پدرانشان، پدر شوهرانشان، پسرانشان، پسران همسرانشان، برادرانشان، پسر برادرانشان، پسر خواهرانشان، زنان هم‏کیششان، کنیزانشان و مردان سفیهی که تمایلی به زنان ندارند و کودکانی که از امور جنسی بی‏اطلاعند و پاهای خود را بر زمین نکوبند تا زینت‏های پنهانشان آشکار شود و همگی به سوی خداوند توبه کنید ای موءمنان؛ باشد که رستگار شوید». افزون بر آن، در آیات دیگر، پوشیدگی کامل اندام، نیک و شایسته، با وقار و بدور از تحریک سخن گفتن و دوری از آرایش‏های جاهلیت نخستین،توصیه شده است.
در روایات نیز پوشیدن جامه بدن‏نما و نازک نزد نامحرم، آرایش و استعمال عطر در خارج از خانه اختلاط فساد برانگیز زن و مرد، دست دادن و مصافحه با نامحرم و تشبه به جنس مخالف منع شده است و مردان با غیرت، به هدایت و کنترل همسر و دختران، عفّت نسبت به زنان مردم و دوری از چشم‏چرانی توصیه شده ‏اند.
پس معلوم شد که تفاوت اساسی حجاب اسلامی با حجاب ادیان گذشته، در این است که اسلام وجوب پوشش زنان را متناسب با شئونات انسان، با تعدیل و نظم مناسب و به دور از افراط و تفریط، سهل‏انگاری مضرّ یا سخت‏گیری بی‏مورد به جامعه بشری ارزانی داشته است. حجاب اسلامی همچون حجاب مورد توصیه پاپ‏ها، به معنای حبس زن در خانه یا پرده‏نشینی و دوری از شرکت در مسایل اجتماعی نیست؛ بلکه بدین معناست که زن در معاشرت خود با مردان بیگانه، موی سر و اندام خویش را بپوشاند و به جلوه‏گری و خودنمایی نپردازد تا در جامعه، غریزه آتشین جنسی تحریک نگردد؛ بلکه در محیط خانواده، این غریزه به صورت صحیح ارضا گردد.
تعداد صفحه : ۹۷
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ****       [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***