Get a site

پایان نامه بررسی نقش حمل و نقل بین شهری در توسعه صنعت گردشگری استان مازندران

دانلود متن کامل پایان نامه  بررسی نقش حمل و نقل بین شهری در توسعه صنعت گردشگری استان مازندران

تحقیق درس پروژه رشته مدیریت جهانگردی

   موضوع  :

بررسی نقش حمل و نقل بین شهری در توسعه صنعت گردشگری استان مازندران

استاد :

سرکار خانم ابراهیمی

 

بهار ۹۳

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

چکیده:

امروزه توسعه جهانگردی به عنوان پر درآمدترین صنعت روز دنیا، یکی از اهداف اصلی برنامه‌ریزان، دست‌اندرکاران و مسئولان دولت‌های حاکم در اکثر کشورهای جهان است. افزایش جمعیت، پیشرفت علوم و فنون، افزایش زمان آزاد و فراغت و بسیاری عوامل دیگر، باعث جلب توجه عموم مردم به مقوله جهانگردی شده است، لذا متخصصین این صنعت با توجه به شناخت وآگاهی ویژه خود، اذعان دارند که توسعه جهانگردی بدون پیشرفت وتوسعه زیرساختها وارکان آن بهیچ عنوان میسر نمی‌گردد.

مروری بر تاریخ و پیشینه این صنعت پر رونق، بیانگر این مطلب است که ظهور و فعال شدن جهانگردی مرهون توسعه حمل ونقل در دنیای امروزی بوده است چرا که تا قبل از پیشرفت صنعت حمل و نقل و ایجاد تسهیلات جهت مسافرت، سفرها در حیطه طبقه محدودی از اشراف بوده است که بیشتر انگیزه هایی غیر از تفریح ، ماجراجویی، دیدار از جاذبه ها و. داشته‌اند.

در این مقاله سعی شده است ضمن مطالعه موردی شهرستان بابل و ارائه تعاریف واژه‌های اصلی جهانگردی وحمل ونقل، با بیان سیر تاریخی پیشرفت حمل و نقل وجهانگردی، ارتباط حمل ونقل با جهانگردی و نقش‌های اساسی آن را در این صنعت روز دنیا به تحریر درآورده به بررسی مشکلات موجود در این زمینه دراستان مازندران و شهرستان یایل بپردازیم.

واژگان کلیدی: حمل و نقل، جهانگردی، جهانگرد، حمل و نقل بین شهری، شهرستان بابل و.

 

فهرست

عنوان                                                        صفحه

فصل اول ۰

مقدمه ۱

اهمیت تحقیق: ۲

اهداف تحقیق: ۲

روش تحقیق ۳

محدوده مطالعاتی: ۳

فصل دوم ۴

ادبیات تحقیق ۴

تعریف جهانگردی ۵

تعریف حمل ونقل ۷

حمل و نقل و جهانگردی در مسیر تاریخ ۸

سازمانهای مرتبط با حمل ونقل ۱۳

سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری International Civil Organization ـ ICAO 14

جمع بندی فصل ۱۵

فصل سوم ۱۷

محدوده مطالعاتی ۱۷

معرفی استان مازندران ۱۸

معرفی شهر بابل ۲۰

نام شناسی ۲۱

نام‌های پیشین ۲۱

تغییر نام بابل ۲۱

جغرافیا ۲۲

وضعیت جوی ۲۳

رودخانه‌ها ۲۳

موقعیت جغرافیایی ۲۴

ارتباط با دریا ۲۵

جدا شدن بابلسر و فریدونکنار ۲۶

محله‌های بابل ۲۶

محله‌های جدید ۲۷

بزرگراه‌ها، بلوارها و خیابان‌ها ۲۷

میدان‌ها ۲۸

زبان ۲۸

دین ۲۹

فضای سبز ۳۰

سینما و تئاتر ۳۱

نگارخانه ها ۳۲

جشنواره‌ها ۳۲

جشنواره فیلم کوتاه وارِش ۳۲

جشنواره ملی بهار نارنج ۳۳

سایر ورزش‌ها ۳۴

اماکن گردشگری طبیعی ۳۵

جنگل‌ها ۳۶

آبشارها ۳۶

چشمه‌ها ۳۷

ییلاق‌ها ۳۷

اماکن مذهبی ۳۹

اماکن تاریخی ۴۰

مراکز خرید و بازارها ۴۷

میوه و تره بار ۴۸

بازار ماهی ۴۹

فرودگاه بابل ۴۹

راه‌آهن ۴۹

راه‌های زمینی ۴۹

پایانه‌های مسافربری ۵۰

تاکسی ۵۱

بررسی نقش حمل و نقل بین شهری و صنعت ریلی در گردشگری  استان مازندران (شهرستان بابل) ۵۱

بررسی راه آهن ناحیه شمال ۵۲

بررسی وضعیت آتی صنعت گردشگری در اداره حمل و نقل ریلی بابل ۵۳

سهم راه آهن از جابجایی گردشگران نوروزی در استانهای شمالی کشور ۵۵

فصل چهارم ۵۷

یافته های تحقیق ۵۷

نقش دولت در توسعه جهانگردی ۶۱

اهمیت و نقش توریسم در اقتصاد استان ۶۳

مشکلات و تنگناهای بخش توریسم در استان مازندران ۶۴

فصل چهارم ۶۸

نتیجه گیری و منابع ۶۸

پیشنهادها ۷۰

منابع: ۷۴

فصل اول

کلیات

 

مقدمه

امروزه صنعت جهانگردی به عنوان یکی از مهمترین صنایع جهان که نقش عمده‌ای در بهبود وضعیت اقتصادی کشورها وتوسعه اقتصادی آنها دارد، از سوی کارشناسان، دانشمندان، مدیران و برنامه‌ریزان اقتصادی کشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است، «تاثیر اقتصادی این صنعت به حدی قابل ملاحظه است که حدودا مخارج ۷% از سرمایه جهان را دربر می‌گیرد». (به واسطه این توجه ویژه و به منظور بهره‌برداری موثرتر از این صنعت در راستای توسعه اقتصادی، ارکان اصلی صنعت جهانگردی کانون توجه برنامه ریزان بوده است، مواردی نظیر منابع جهانگردی، تاسیسات و تجهیزات جهانگردی واز همه مهمتر حمل ونقل و اجزای آن.)

«توسعه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی در بسیاری از ابعاد با فعالیت‌های مرتبط با امر جهانگردی گره خورده است. کسب درآمدهای ارزی از منابع غیر نفتی در ایران، تاکید بر توسعه روابط فرهنگی با سایر ملل و تمدنها و سایر مقولاتی از این دست، متولیان امر را به بازنگری در اهداف و برنامه‌ها واداشته است. لذا توجه به نقش زیرساخت‌ها و ارکان اصلی جهانگردی که در واقع بدون آنها و یا در صورت ضعف در هریک از آنها، توسعه در صنعت جهانگردی امکانپذیر نمی‌باشد، به عنوان یکی از چالش‌های اصلی دست‌اندرکاران و برنامه‌ریزان و از همه مهمتر مسئولان کشور قرار گرفته است.

در واقع عامل اصلی پیشرفت وفراگیر شدن جهانگردی ، صنعت حمل ونقل بوده است لذا توجه به نقش حمل ونقل در صنعت جهانگردی مهمترین گام در جهت برنامه ریزی بمنظور توسعه جهانگردی در کشورها می باشد . این مقاله سعی دارد ضمن معرفی وشناخت حمل ونقل واجزاء آن ، به بیان نقش این صنعت در صنعت جهانگردی بپردازد .

اهمیت تحقیق:

استان مازندران و شهر بابل با برخورداری از تمدن کهن و آثار تاریخی غنی و جاذبه های متعدد فرهنگی و طبیعی و وجود جنگل انبوه در یک سو و دریای خزر در سوی دیگر می تواند یکی از قطب های مهم گردشگری باشد. و توا نایی بالقوه فراوانی در بهره گیری از صنعت توریسم را دارد . شرایط آب و هوایی مناسب، آب های فراوان و پوشش گیاهی، رودخانه ها، چشمه ها و آبشارها، غارها و قلعه ها، دریاچه نیلگون خزر با سواحل زیبا در این استان قرار دارد. لذا اهمیت به معقوله توریست و همینطور حمل و نقل بین شهری که بر توریسم تاثیر گذار است که متاسفانه کم توجهی شده است از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اهداف تحقیق:

ساختار حمل و نقل و دسترسی راحت و با کیفیت بالا برای گردشگران یکی از مهمترین ملزومات ایجاد هر منطقه گردش گری است . در اغلب مناطق توسعه یافته گردشگری ، شبکه حمل و نقل وسیع و مناسب وجود دارد . اهمیت نوع سامانه حمل و نقل در کشورهای مختلف برای گردشگران متفاوت است. جهانگردی به معنی گذران اوقات فراغت ، باب تازه ای ازسفرهای مورد نیاز انسان قرن بیستم است. که می رود به عنوان یک صنعت پاک در قرن ۲۱ بسوی عالم گیر شدن حرکت می کند. و به عبارت دیگر گردشگری تنها یک خواسته و نیاز نیست، بلکه یک حق است. تردیدی نیست که رشد سیستم گردشگری مدیون توسعه سیستم حمل و نقل میباشد. امروزه یکی از معیارهای سنجش سطح توسعه یافتگی هر سرزمینی، نظام حمل و نقل آن سرزمین است. حمل و نقل به مثابه بال های پرنده

وجهانگردی خود پرنده است. با توجه به اینکه شهر بابل دارای مناطق گردشگری بسیار است و عدم وجود راه های ارتباطی بین شهری مناسب سبب کمبود در زمینه طوریسم شده است هدف این تحقیق را با عنوان بررسی حمل و نقل بین شهری در شهرستان بابل را بررسی می کنیم.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : ۸۳

قیمت : ۱۴۷۰۰تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.